2019’un sonlarında başlayan ve hala etkisini sürdüren Koronavirüs ile ilgili en merak edilen konu salgının ne zaman biteceği. DSÖ buna yönelik bir açıklama yaparak Koronavirüs’ün biteceği tarihi duyurdu.

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılarak pandemi halini alan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) hala etkisini sürdürüyor.

Birinci Dalga olarak ifade edilen sürecin 2020 ortalarında atlatılmasının ardından salgının ikinci dalgasıyla karşı karşıya kalan dünya, bu kez ilkine göre daha etkili bir mücadele sergiledi. Bunun başlıca nedeni hem salgına neden olan virüs tüm yönleriyle daha iyi tanındı hem de salgının sona ermesini sağlayacak olan aşı geliştirildi. Ayrıca insanlar salgın sürecinde ne yapması veya yapmaması gerektiğine dair de farkındalık sahibi oldu. Tüm bunlar salgını durdurmasa da en azından bir bilinç oluşmasını sağladı. Öte yandan geliştirilen tedavi yöntemleri ise ağır hasta oranını ve en önemlisi de ölümleri azalttı.

Şimdilerde birçok ülkede birden fazla firmanın ve binlerce bilim insanının üzerinde çalışarak geliştirdiği aşılar arasından testleri başarıyla geçen ve faz çalışmaları tamamlananlar; risk grupları başta olmak üzere herkese uygulanıyor. Zira salgının tamamen atlatılması için en önemli koşul aşılama olarak görülüyor.

Peki tüm bunlarla birlikte Koronavirüs salgını ne zaman bitecek?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip Koronavirüs’ün biteceği tarihi açıklayarak herkesi umutlandırdı.

İşte o tarih!

DSÖ Koronavirüs’ün Biteceği Tarihi Duyurdu: 2022

Dünya Sağlık Örgütü – DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Danimarka devlet yayıncısı DR‘ye açıklamalarda bulunarak 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını fakat 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir bir yıl olacağını vurguladı.

Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını belirterek virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre COVID-19 hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu ifade etti. Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.” dedi. Kluge, “Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” ifadelerini kullandı.

Evet DSÖ Koronavirüs’ün biteceği tarih olarak 2022 başlarını işaret ediyor. Umarız ki bu tahminlerden çok daha önce tüm dünya Koronavirüs salgınından kurtulur.

Kaynak: Hürriyet


💡 Hangi Şehirde Kaç Kişi Aşılandı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.