Günümüzde dünya genelinde tahmini olarak toplamda 300 milyon şirket var. Bu da bir nevi 300 milyon marka adı olduğu anlamına geliyor. Peki bu durumda dikkat çeken marka adı nasıl bulunur? İşte marka ismi bulmanın ipuçları! 

Bugün dünya genelinde yüz milyonlarca firma var. Bazı markalar Apple, Coca Cola kadar büyükken, bazıları ise tek kişilik çevrimiçi bir işletme olarak varlığını sürdürüyor. Bu yüzden aslında benzersiz bir marka adı bulmak bir hayli zor.

Marka ismi bulmak zor bir süreç olduğu için girişiminize, firmanıza isteklerinizi karşılayan bir isim bulamadığınızda telaşa kapılabilirsiniz. Fakat bunun o kadar da kolay bir iş olmadığını bilmelisiniz. Diğer bir ifadeyle tüm o süreç boyunca biraz çaba harcamanız gerekiyor.

Dikkat Çeken Marka Adı Bulmak Neden Önemli?

Marka adı bulmak, şirket itibarı oluşturmanın ilk adımıdır. Marka ismi; aynı zamanda insanlara, markanızdan ne bekleyeceklerini göstermeye yardımcı olur.

Bu arada markanın iyi bir itibara sahip olması, tüketicinin karar alma sürecinde çok fazla düşünmeden markanızla iş yapmak isteyeceği anlamına gelir. O nedenle, şirketinizin lehine olacak bir marka adı bulmalı ve bu marka adının şirketinizin vizyonu yahut değerleriyle eşleştiğinden emin olmalısınız.

Eğer kalabalıkta göze çarpmayan bir marka ismi seçerseniz, diğer tüm akılda kalmayan ve ilgi çekici olmayan şirketlerle birlikte, insanların zihinsel çöp kutusunda yerinizi alırsınız.

Marka Adı Bulurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akılda kalıcı ve çekici bir marka adı bulmanın neden önemli olduğunu aktardık. O halde şimdi marka adı bulurken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim. İşte dikkat çeken marka adı bulmanın ipuçları!

1) Özgün Ve Yaratıcı Olun

Düşünebileceğiniz hemen hemen her kelimenin ticari olarak markalaştığı bir dünyada, özgün ve yaratıcı bir marka isim bulmak, markanızı farklılaştırmanıza yardımcı olur.

2) Basit Düşünün, Basitleştirin

Mükemmel marka adı genellikle kısa, basit ve söylemesi kolay kelimelerden oluşur. Bu yüzden marka adınızı seçerken ideal olanı iki heceli bir kelime seçmektir. Uzmanlar tarafından da tavsiye edilen budur.  Marka ismi belirlerken seçiminizi bu yönde yaparsanız, hedef kitlenizin ilgisini çeker ve daha akılda kalıcı olursunuz.

4) Kolay Okunabilir Sözcükler Seçin

Google’de bir şeyi ararken yazım yanlışı yaptığımızda, Google ne demek istediğinizi anlayarak size doğru yönü gösterir. Fakat hiçbirimiz Google değiliz. Bu yüzden marka adınızı yanlış söylediklerinde, insanların yanlışlarını sürekli düzeltemezsiniz. Böyle bir düzeltme yapamayacağınız için de marka adınızın hecelenmesi ve telaffuzu çok zor kelimelerden oluşmadığından emin olmalısınız. Aksi takdirde insanlar markanızı bulmakta ve markanız hakkında konuşmakta zorlanacaktır. Müşterileriniz için işleri kolaylaştırın.

5) Farklı Sözcükleri Birleştirin

Aklınıza gelen her marka daha önce başkaları tarafından kullanılmışsa, umutsuzluğa kapılmanız normal. Fakat her şeyi bitmiş gibi düşünmeyin. Farklı sözcükleri birleştirerek anlamlı ve dikkat çekici bir marka ismi oluşturabilir ve bu şekilde özgün bir marka ismi yaratabilirsiniz.

6) Sözcüklerin Farklı Dillerdeki Anlamlarından Yararlanın

Marka adı bulurken daha fazla seçenekten faydalanmak için, Türkçe olmayan kelimeler kullanmayı da düşünebilirsin. Özellikle giyim, mücevher, kozmetik, parfüm, yemek ve şarap gibi pazarlarda öne çıkmak istiyorsanız; Fransızca, İspanyolca veya İtalyanca gibi romantik olduğu düşünülen dillerden yararlanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olmanız gerekir. Yerel bazı sözcüklerin ikinci anlamları, amaçlananın tersini ifade edebilir. Bu yüzden ciddi sorunlar yaşamamak için araştırmanızı derinlemesine yapın.

7) Aliterasyon Yöntemini Kullanın

Aliterasyon, bir cümle veya cümle içindeki iki veya daha fazla kelimenin başında aynı sesin tekrarlanmasıdır. Bunun sadece bir ses olması gerekir, aynı harf değil. Best Buy, Krispy Kreme, Range Rover, Dunkin ’Donuts ve Coca Cola aliterasyonla oluşturulmuş marka isimlerine en iyi örneklerdir. Aliterasyon marka adınıza akılda kalıcı bir “ritim” verir.

8) Domain Sorgulama Aracıyla Marka Adınızı Bulun

Olası marka adlarınızın bir listesini çıkardıktan sonra şu anda kullanımda olup olmadıklarını kontrol etmeniz önemlidir. Bulduğunuz marka adının halihazırda başka bir işletme tarafından kullanılmadığından emin olmak için Hosting.com.tr gibi popüler domain sağlayıcılarından birinde domain sorgulaması yapın. Domain sorgulama, marka adınızın başka biri tarafından kullanıp kullanmadığını kontrol etmenin hızlı ve etkili bir yoludur.

9) Ağınıza Sorun

İşletmeniz için mükemmel marka adına karar vermeden önce alternatif isimlerinizi test etmeniz gerekir. Bu, potansiyel müşterilerinizin alternatifleri ne kadar çekici ve akılda kalıcı bulduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için aile, arkadaşlar, meslektaşlar ve sosyal medyayı kapsayabilecek bir pazar araştırması yapabilirsiniz. İnsanların tepkileri ne olursa olsun, seçtiğiniz marka adını kapsamlı ve objektif bir şekilde test ettiğinizden emin olun. Size olumsuz tepkiler veriyorsa, hedefi kaçırdığınızı anlayabilirsiniz.


💡 Marka Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.