Dijital Reklamda Sahtecilik Oranı Düştü

The Trustworthy Accountability Group (TAG), Avrupa’daki dijital reklam sahtekarlığına karşı çalışmalar yürütüyor. TAG, dijital reklam sahtekarlığına karşı yürüttüğü çalışmaların ilk raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı.

Araştırma “Grup 614” tarafından yapıldı. Araştırmada, dijital reklam alanında TAG Sertifikalı dağıtım kanallarının kullanılmasının, sahtekarlık seviyesini sektör ortalamasına göre %94 oranında azalttığı gözlemlendi.

Yapılan çalışma kapsamında, TAG Sertifikalı Kanallardaki “geçersiz trafik (IVT) oranları” sektör standartlarıyla karşılaştırıldı. Bu araştırmada İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’da bulunan üç büyük reklam ajansından Ocak-Ağustos 2018 döneminde gelen yaklaşık 4 milyar reklam gösterimi incelendi.

TAG Araştırma Sonuçları

Araştırma sonuçlarına göre; Avrupa pazarlarında TAG Sertifikalı Kanallar kullanıldığında sahtecilik oranı ortalama yüzde %8,99’dan %0,53’e düştü.

TAG CEO’su Mike Zaneis bu konuyla ilgili: “Sahtecilik küresel bir sorundur ve sektörümüzün gelişimi için bu sorunun ulusal ve bölgesel olarak ele alınması gerekmektedir. Ne mutlu ki, bu konuda Avrupa bu yolda liderlik ediyor. Sonuçlar, hem bağımsız olarak TAG’in çalışmalarının hem de İngiltere’deki JICWEBS örneğindeki gibi işbirliklerinin TAG Sahteciliğe Karşı Sertifika Programının etkinliğini ortaya koydu. TAG’in titizlikle belirlediği sahteciliği önleme standartlarını benimsemeye devam ederek, reklam sahtekarlığından yararlanan suçluları durdurabilir ve dünya çapında güvenli ve temiz bir tedarik zinciri temin edebiliriz” dedi.

Avrupa Fraud Kıyaslama Araştırması’nın Özeti

Araştırmaya Dâhil Olan Ülkeler

İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda.

Çalışma Dönemi

Ocak – Aralık 2018

Envanter

Masaüstü display, masaüstü video, mobil web display, mobil web video, in-appdisplay, in-app video

İncelenen Sahtecilik Türleri

General InvalidTraffic (GIVT): SophisticatedInvalidTraffic (SIVT) SIVT + GIVT Oranı (Sadece TAG Kanalları): % 0,53

Genel Sahtecilik Oranı (KarışıkBenchmark)

% 8,99

Sahtecilikte düşüş

%94,1

Çalışmaya Dahil Olan Ajanslar:

Annalect (Omnicom Media Group), GroupM, Publicis Media

TAG daha önce ilk olarak, 2017 yılının Aralık ayında “TAG Yolsuzlukla Mücadele Programı”nın etkinliğini incelemek amacıyla ABD pazarında bir kıyaslama çalışması yapmak üzere Group614’ü görevlendirdi. 2018 yılının Eylül ayında bir izleme raporu yayınladı. Yapılan her 2 çalışmada da TAG Sertifikalı Kanallarda sahtekarlıkta dikkat çekici bir azalma olduğu dikkat çekti.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir