Reklamcılığın son 10 yılının ana konularından biridir bu soru? Her sene dijital reklam verileri büyür, dijital de geçirilen vakit artar. Ve her sene bu rakamlar açıklanınca da o meşhur soru gündemimize gelir: Dijital Reklamcılık Mı Televizyon Reklamcılığı Mı?

Dijital reklamın önemi ile ilgili o kadar fazla içerik üretildi ki ben bugün bir farklılık yapıp TV reklamlarının hala neden önemli olduğu ile ilgili yazmak istiyorum.

Dijital Reklamcılık Mı, Televizyon Reklamcılığı Mı?

Periyodik olarak gündeme gelen “dikjital reklamcılık mı yoksa televizyon reklamcılığı mı?” sorusuna yanıt vereceğimiz bu makalede, TV reklamlarının hala önemli olmasının 5 sebebini sıralayacağız.

1- En Etkili Mecra Televizyon

Uzun yıllardır dijitalde yapılan işler gündemimizi meşgul ediyordu. Hatta dijitalde yapılan işler TV’de tartışılıyordu. Ta ki Peak Games’in meşhur reklamına kadar… Her ne kadar bu reklamın özgün olmadığı ortaya çıksa da Peak Games yaptığı bu reklamla bir anda gündemimize oturdu. Uzun yılar sonra TV’de yapılan bir iş, dijital dünyanın da gündemini belirledi. Reklam gerçekten de çok konuşuldu. Bu arada Peak Games’in aynı anda 41 kanalda reklam vermesi ilk kez yapılmış bir şey değildi. Bu reklam modeline roadblock deniyor ve bir çok marka daha önce bunu kullandı. Ancak bir yazılım şirketi tarafından bu reklam modelinin kullanılması “TV ekranları hack’lendi” olarak yorumlandı. O yüzden bu reklam, tv reklamcılığı tarihimize adını yazdırdı diyebiliriz.

2- En Çok Erişim Televizyonda

Türkiye’de hala en çok erişim sağlayacağınız mecra televizyondur. Türkiye’de televizyon reklamcılığı ile hemen herkes ulaşabilirsiniz. Türkiye’de herkesin akıllı telefonu yok. Ancak hemen her evde televizyon var. Bu nedenle TV hala erişimi en yüksek mecra diyebiliriz. İlerde herkesin elinde akıllı telefon olsa da oturma odalarımızda ya da salonlarımızda televizyonun yine olacağı kanısındayım.

3- En Ucuz Mecra Televizyon 

TV reklamları her ne kadar maliyetli olarak gözükse de aslında erişim başına en ucuz mecradır. Yani milyonlarca insana ulaşmak istediğiniz zaman ulaştığınız kişi başına en az ödeyeceğiniz mecra televizyondur. Çok spesifik bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız TV sizin için uygun olmayabilir ama milyonlarca insana kısa sürede ulaşmak istiyorsanız televizyondan daha etkili ve daha ucuz bir mecra bulamazsınız.

4- En Çok Vakit Geçirilen Mecra Televizyon

RTÜK İstatistiklerine göre televizyon, hala en fazla vakit geçirilen mecra olarak karşımıza çıkıyor 2018 verilerine göre Türkiye’de günlük ortalama TV izleme süresi 3 saat 34 dakika. Sosyal Medyada ise ortalama geçirilen süre 2 saat 46 dakika. (TÜİK) Gençler olarak internette çok vakit geçirdiğinizi söylediğinizi duyar gibiyim. Ama gençler olarak kendimizi Türkiye’nin geneli olarak düşünmek yanlış bir yaklaşım olacaktır.

5- En Güvenilir Mecra TV

Markalar için televizyona reklam vermek hala bir statü göstergesidir. TV’de reklam her ne kadar kişi başına maliyet açısından düşük olsa da TV için reklam kopyası hazırlamak ve bunu kanallarda kullanmak yine belli bir maliyet gerektiriyor. Ayrıca TV’de reklam veren markaların daha göz önünde olmasından dolayı her marka TV reklamını tercih edemiyor. Bu yüzden sadece belli büyüklükteki şirketler televizyona reklam verebiliyor. Tüketiciler de bu marka TV’ye reklam verebiliyorsa “Büyük Marka”dır anlayışı ile hareket ediyor.

Tüm bunlar nedeniyle televizyon özellikle Türkiye’de hala en etkili ve en uygun bir mecra. Özetlemek gerekirse; her ne kadar dijital ortamda geçirilen süre artsa da tv reklamcılığı zirvedeki yerini koruyor.


💡 14 Saatlik Tarihin En Uzun Reklamı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.