Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi blokzincir ile ilgili en çok kullanılan terimleri açıkladığı bir infografik paylaştı.

Son zamanlarda özellikle kripto paralarla ilgili haberlerin artmasıyla gündemden düşmeyen blokzincir ile ilgili sık kullanılan terimleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi konuya dair bir infografik hazırladı. Açıklanan kavramlar arasında “Uzlaşma Mekanizmaları”, “Kripto Madencilik”, “Kripto Para” ve “Kripto Cüzdan” gibi terimler var.

Dijital Dönüşüm Ofisi Blokzincir İle İlgili Terimleri Anlattı

Wikipedia’da “Blokzincir, blokzinciri, blokzincir ya da orijinal adıyla blockchain; kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getirilen, bloklar adı verilen, sürekli büyüyen bir kayıt listesidir.” şeklinde tanımlanan teknoloji ile ilgili en sık kullanılan terimleri derleyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi bu bağlamda “Uzlaşma Mekanizmaları”, “Kripto Madencilik”, “Kripto Para” ve “Kripto Cüzdan” gibi kavramları içeren bir infografik hazırladı.

İşte Twitter’da konuya dair yapılan paylaşımda yer alan kavramlar ile blokzincir hakkındaki bu terimlerin anlamları.

Uzlaşma Mekanizmaları

Blokzincir ağındaki işlemlerin, katılımcıların belli bir çoğunluğu tarafından doğrulanması ve onaylanmasını sağlayan mekanizmalardır. Böylelikle bilgilerin doğru, güvenli ve değiştirilemez bir şekilde kayıt olduğu güvence altına alınır. En yaygın kullanılanlar; iş kanıtı ve hisse kanıtı mekanizmalarıdır.

Kripto Madencilik

Uzlaşma mekanizmalarında katılımcılar tarafından kriptografik matematik problemlerinin çözümü yapılan blokzincirlerdeki doğrulama işlemlerinin tamamıdır. Matematiksel problemlerin çözümü zor olduğundan ve zaman aldığından bu işlemler madencilik ile özdeşleştirilmiştir.

Kripto Para

Blokzincir ağında ödeme aracı olarak kullanılması için oluşturulmuş sanal paralardır. Merkeziyetsiz bir şekilde kullanımı kriptografik matematiksel işlemlerle güvence altına alındığından kripto para olarak anılmaktadır. Blokzincir ağında herhangi bir mal veya hizmetin sahipliği veya el değiştirmesi, öncelikle onun dijital değer yani jeton (token) olarak tanımlanması ile sağlanır.

Kripto Cüzdan

Blokzincir ağında kripto paralar veya dijital değerler (jeton) ile işlem yapmak için gerekli referans bilgilerin kriptografik şifreli olarak saklanmasıdır. Alım, satım, yatırım gibi işlemlerde referans bilgisi olarak açık ve özel anahtarlar kullanılır. Her ne kadar cüzdan adı verilse de üzerinde herhangi bir para veya değer birimi tutulmaz.

Kaynak: CB Dijital Dönüşüm Ofisi


💡 28 Altcoin Liste Dışı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.