Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 şehirde yıkıcı etkiye sebep olan depremlerin akabinde tüm Türkiye’den deprem bölgesine yardımlar başladı. Aynı zamanda yurdun farklı bölgelerindeki vatandaşlar deprem bölgesine gidip depremzedelere yardımcı olmak istiyor. Fakat depremzedelere uzaktan da yardım etmek mümkün. İşte detaylar!

Kahramanmaraş’ ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Kahramanmaraş başta olmak üzere toplamda 10 ilde etkili olan ve yıkıcı etki bırakan depremlerde can kaybı her geçen gün artarken yaralı olarak enkazdan kurtarılanların sayısı da gittikçe artıyor.

Büyük bir acının yaşandığı bu felaketten etkilenen vatandaşlar için tüm Türkiye adeta tek yürek oldu. Ancak herkesin deprem bölgesine gitmesi mümkün olmuyor. Deprem bölgesine uzak olanlar “depremzedelere nasıl yardım edebilirim?” diye sorguluyor.

Bu yazıda sizlere deprem bölgelerine uzaktan nasıl yardım edebilirizin cevabını tüm ayrıntıları ile aktaracağız. İşte depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim? sorusunun yanıtları!

Depremzedelere Uzaktan Nasıl Yardım Edebilirim?

Kahramanmaraş Depremi sonrası deprem bölgesindeki vatandaşlara nasıl yardım edeceğini merak edenler için bir liste hazırladık. İşte depremzedelere uzaktan yardım için tercih edeceğiniz bazı seçenekler;

  • Kan Bağışında Bulunmak
  • Yardım Kuruluşlarına Destek Olmak
  • Nakdi Yardım
  • Telefon Hatlarını Gereksiz Meşgul Etmemek
  • Yalan Bilgilere Karşı Dikkatli Olmak
  • SMS İle Bağışta Bulunmak

Şimdi bunlara detaylı bakalım!


Kan Bağışında Bulunmak

Enkazdan yaralı olarak kuratarılan birçok vatandaş var. O yüzden depremzedeler için en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de kan! Bu süreçte Kızılay’a düzenli olarak kan bağışında bulunmakta yarar var. Kan bağışı yaparak birçok kişinin hayatını kurtarabilir onlara bir umut da siz olabilirsiniz. Tabi bu noktada AFAD ve Kızılay’ın kan bağışı ile ilgili duyurularını da takip etmeniz gerekiyor. Sizlere en yakın kan bağışı noktasını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli.

Yardım Kuruluşlarına Destek Olmak

Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim diye düşünüyorsanız AHBAP, KIZILAY, AFAD, AKUT gibi kuruluşlar tarafından başlatılan yardım kampanyalarına destek olabilirsiniz. Nakdi yardıma ek olarak ihtiyaç listelerinin de yayınlandığı bu tarz yardım kuruluşlarını takip ederek ihtiyaçlara göre destekte bulunabilirsiniz. Özellikle AHBAP depremzedeler için ilk günden beri tüm hızıyla çalışmalarını sürdürmekte. KIZILAY da aynı şekilde. Kızılay’ın yardım kampanyalarını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli. Ahbap’ın kampanyalarını takip etmek için de buraya tıklayın.

Nakdi Yardım

Depremzedelere uzaktan yardım etmenin bir diğer yolu da deprem bölgesinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara nakdi bağış yapmaktır. Nakdi bağışların adresi dikkatle belirlenmelidir. Bağış yapılacak yerlerin güvenilir kuruluşlardan olması tercih edilmelidir. AHBAP, AKUT, AFAD ve Türk Kızılayı’nın depremin ilk gününden beri yardım kampanyaları mevcuttur. Bu arada yeni eklenen bir özellikle nakdi bağış yapmak isteyenler ayrıca, kredi kartlarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden AFAD ve Türk Kızılay’ın kampanyalarına güvenli şekilde katılabilecek.

Telefon Hatlarını Gereksiz Meşgul Etmemek

Her doğal afette olduğu gibi depremde de en önemli unsur iletişimdir. Deprem gibi hayati önem arz eden durumlarda yakınlarımızdan haber almak için telefon hatlarını meşgul etmemiz, yığılma nedeniyle GSM operatörlerinin işlevsizleşmesine sebep olabilmekte. Bunun yerine online anlık mesajlaşma uygulamaları ya da SMS seçeneğini kullanmalısınız.

Yalan Bilgilere Karşı Dikkatli Olmak

Doğal afetler kriz anlarıdır. Ve bu karışık zamanlarda en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de yalan haberlerin ne yazık ki çok hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Özellikle Twitter ve Whatsapp başta olmak üzere sosyal medyada dolaşan yalan haberlere kesinlikle itibar etmemelisiniz. Haberlerin doğruluğu için teyit kuruluşlarını ve kamuya ait kaynakları takip etmenizde yarar var. Sosyal medya paylaşımlarınızı yaparken bu kanallar aracılığıyla paylaşılan bilgileri kullanmaya özen gösteriniz. Bu tür kriz anlarında yapılan asparagas haberler, tüm ülkeyi endişe ve paniğe sürükleyebilir. Ayrıca bu tarz haberler, deprem bölgesindeki çalışmaları da olumsuz etkileyebilir.

SMS İle Bağışta Bulunmak

Depremzedelere uzaktan nasıl yardımcı olabilirim sorusunun bir diğer yanıtı da SMS ile bağışta bulunmaktır. Aşağıda belirtmiş olduğumuz sms yardımları resmi kuruluşlara ait olup en güvenli yardım kampanyalarındandır. Siz de sms atarak depremzedelere bağışta bulunabilirsiniz!

  • AFAD – “DEPREM” yazıp 1866’ya kısa mesaj atabilirsiniz. (20 TL)
  • AKUT – “AKUT” yazıp 2930’a kısa mesaj atabilirsiniz. (10 TL)
  • KIZILAY – “DEPREM” yazıp 2868’e kısa mesaj atabilirsiniz. (15 TL)

Bu yazıda depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebileceğinize dair detayları aktardık. Yazıyı sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişinin yardım ve destekte olmasına katkı sağlayabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kahramanmaraş Depremi (Tüm Detaylar)

Yardım Gönderen Ülkeler (Tam Liste)

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.