Depremde Tüm Gsm Operatörleri Çöktü

17 Ağustos 1999 depreminden sonra İstanbulluları korkutan en büyük deprem dün (26 Eylül 2019) yaşandı. Saat 13:59 sularında gerçekleşen şiddetli depremde tüm gsm operatörlerinin çökmesiyse deprem nedeniyle panik ve korkuya kapılan vatandaşları daha da korkuttu.

Tartışmasız bir gerçek var. O da insanın sosyal ve iletişime muhtaç bir varlık olduğu. Özellikle korku, panik, üzüntü gibi olumsuz sonuçlar doğuran olaylar neticesinde insan normalden daha fazla sosyalleşmeye ve iletişime ihtiyaç duyuyor.

Teknolojinin bambaşka bir boyut kazandığı, sosyalleşmenin dijitalleştiği, iletişimin dönüştüğü bir çağda en ufak bir afet sonucunda tüm gsm operatörlerinin çökmesi, bir kez daha durup düşünmemiz gerektiğini gösterdi.

Depremde Tüm Gsm Firmaları Sınıfta Kaldı

İstanbul’da 26 Eylül saat 13:59’da gerçekleşen şiddetli deprem, halkta panik havasının oluşmasına neden oldu. Herhangi bir yıkımın ya da ölümün yaşanmaması tek tesellimiz olurken, hafif yaralanmaların yaşandığını ve bazı binalarda da hasar olduğunu belirtelim. Ancak dün herkesi çileden çıkaran asıl konu deprem ya da sonrasındaki panik değil, iletişimsizlikti. Zira gsm operatörleri 5.8 büyüklüğündeki bu sarsıntı sonrasında hizmet veremez duruma geldi.

Milyonlarca kişinin iletişim kurmasını engelleyen problemlerin tüm gün ve hatta gece boyunca devam etmesi depremde tüm gsm operatörlerinin sınıfta kaldığını göstermiş oldu.

Gsm Operatörleri Krizi Yönetemedi

Telefon hatlarının tamamen iptal olması mobil bağlantının da çalışmamasına neden oldu. İnsanlar WiFi sayesinde ve Whatsapp Messenger, Facebook Messenger, Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla sevdiklerine ulaştı. Dünyada 5G gibi teknoloji dönüşümlerin konuşulduğu bir dönemde Türkiye’deki gsm firmalarının temel seviye hizmetlerde sıkıntı yaşaması kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattığı gibi kitlesel bir tepkiye de neden oldu.

Bu arada gsm operatörlerinin krizi iyi yönetemediğini de belirtelim. Zira hiçbir operatör resmi bir açıklama yapmadı. Kriz yönetiminin olağan bir parçası olan “iletişim”den yoksun bir kriz süreci yaşayan gsm operatörlerinin kendini kullanıcılara nasıl affettireceğini bilmiyoruz.

Problem Yaşanan Bölgelerin Haritaları

26 Eylül İstanbul depreminin ardından gsm operatörlerinin sınıfta kaldığını belirtirken aslında bunun lokal bir problem olmadığını kast etmiştik. Aşağıda göreceğiniz haritalar yaşanan sorunu tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. İşin tuhafı depremin İstanbul’da olmasına karşın sorunun tüm Türkiye’de olması!

Downdetector.com sitesinde yer alan haritalarda, operatörlere yapılan sorun bildirimleri görülüyor. Kırmızı rengin yoğun olduğu bölgeler en çok sorun bildirimin yapıldığı yerler. Bu da gösteriyor ki problem İstanbul’un bir semtiyle ya da İstanbul’un geneliyle ilgili değil. İşte, adeta tüm Türkiye’nin gün boyu iletişimsiz kaldığını gösteren haritalar!

Türk Telekom

26 Eylül 2019 – 13:25

26 Eylül 2019 – 17:41

26 Eylül 2019 – 22:50

Turkcell

26 Eylül 2019 – 13:25

26 Eylül 2019 – 17:41

26 Eylül 2019 – 22:50

Vodafone

26 Eylül 2019 – 13:25

26 Eylül 2019 – 17:41

26 Eylül 2019 – 22:50

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir