Reklamverenler, yayıncılar, bloggerlar ve vloggerlar arasındaki iletişimi otomatik hale getiren WhitePress, “Deprem Bölgesi İçin Faydalı Bazı Yazılımlar” başlıklı bir indeks yayınlayarak deprem bölgesine yardım amaçlı, doğaçlama olarak organize olmuş “Açık Yazılım Ağları”nı ve faaliyetlerini desteklediğini açıkladı.

Zor günlerden geçiyoruz. Hayatın resmen durduğu ülkemizde, herkes elinden geldiğince maddi-manevi olarak deprem bölgesine yardım etmeyi amaçlıyor. Bu yazımızın asıl amacı da deprem bölgesine, depremzedelere ve aktif olarak sahada yer alan ekiplere elimizden geldiğince faydalı olabilmek. Deprem bölgesine yardım amaçlı, doğaçlama olarak organize olmuş Açık Yazılım Ağı’ndan ve faaliyetlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Açık Yazılım Ağı Nedir?

Açık yazılım ağı, bir grup gönüllü tarafından depremin ikinci gününden itibaren oluşturulan bir topluluk. Çoğunluğu profesyonel yazılımcılardan oluşan bu topluluk, depremzedelerin yerinin tespiti, enkaz belirleme çalışmaları, ihtiyaç sahibi depremzedelere ulaşma, afet bölgelerinin tespiti gibi işlerde sahada yer alan ekiplere yardımcı olmak amacıyla kuruldu.

Genel amaç ise AFAD ve AKUT gibi ekiplerle iş birliği yaparak koordinasyonu geliştirmek, sahada çalışan kişilerin işlerini hızlandırıp kolaylaştırmak.

Bu yönde bir araya gelen ve sayıları hızla artan yazılımcılar, AFAD ve AKUT gibi yardım kuruluşlarına doğruluğu teyit edilmiş bilgileri göndermekte ve onların işlerini kolaylaştırmaya çalışmakta. Teknolojik imkanların üst düzeyde olduğu bu dönemde, imece usulünden ziyade, otomatize edilmiş veri akışı, bildiğinz üzere önem taşıyor. Özellikle deprem gibi zamanla yarıştığımız afetlerde, bu tarz bilgilerin hızlı ve koordineli bir şekilde aktarılması hayati önem arz etmekte.

Bu amaçla yola çıkan Açık Yazılım Ağı, onbinlerce gönüllünün hızlıca bir araya gelmesi ile birlikte birçok faydalı site geliştirdi. Çok kısa zamanda organize olan ve beklenmedik bir hızda geliştirilen bu siteler şimdiye kadar birçok kişi ve kuruluşa yol gösterdi ve yardımcı oldu.

Açık Yazılım Ağı Verileri Nasıl Çekiyor?

Açık yazılım ağında bulunan yazılımcılar, Twitter, Instagram ve hatta WhatsApp gibi sosyal medya hesaplarında paylaşılan, depremle ilgili tüm verileri topluyor. Bu toplanan veriler önce kategorize ediliyor ve daha sonra teyit amaçlı veri ekibine gönderiliyor. Teyit edilen veriler ise ilgili sitelere ve kaynaklara aktarılıyor. Bu kaynaklarda görselleştirilen ve daha derli toplu hale getirilen veriler ise ilgili sitelerde yayınlanıyor.

Şimdiye kadar arama kurtarma ekipleri, doktorlar, yardım kuruluşları ve münferit kişiler bu yazılımları aktif olarak kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Depremin yaraları sarılmaya başladıktan sonra bir rapor halinde, tüm yapılan işlemler kamuoyuyla paylaşılacak. Ancak şimdi çalışma zamanı…

Açık Yazılım Ağı Siteleri Neler?

Yukarıda bahsettiğimiz veriler, işlenip kategorize edildikten sonra aşağıda açıkladığımız sitelere yönlendiriliyor ve kullanılabilir hale geliyor. Reklamverenler, yayıncılar, bloggerlar ve vloggerlar arasındaki iletişimi otomatik hale getiren WhitePress, “Deprem Bölgesi İçin Faydalı Bazı Yazılımlar” başlıklı bir indeksle bu siteleri listeledi!

Deprem Bölgesi İçin Faydalı Bazı Yazılımlar

WhitePress tarafından listelenen “Deprem Bölgesi İçin Faydalı Bazı Yazılımlar” şöyle;

 • Deprem.io
 • Afet Harita
 • Ben İyiyim
 • Afet Bilgi
 • Deprem Yardım

Şimdi bu sitelere detaylı olarak bakalım!

1- Deprem.io

Deprem.io uygulaması ilk etapta enkaz altında kalan kişilerin yerlerinin belirlenmesi, yıkılan ve müdahale imkanı olan binaların tespiti, enkaz altında kalan kişilerin ve yakınlarının bu durumları bildirebilmesi, aktif yardım ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların güncelliğinin kontrol edilmesi amacıyla kuruldu.

Sosyal medyada denk geldiğimiz tüm yardım destek talepleri bir noktada toplandı ve bu sayede koordinasyona yardımcı olundu. Şu anda ise aktif olarak çadır kurabilecek gönüllülerin yönlendirilmesi ve kurumlara bağış yapılması adına kullanılıyor. Temennimiz bu uygulamayı tekrar kullanmamak yönünde ancak olası bir deprem senaryosunda, kullanılmaya hazır bir sistemimizin olduğunu bilmek, çok çok az da olsa teselli veriyor.

2- Afet Harita

Afet Harita, yine aynı şekilde sosyal medyada yayınlanan yardım çağrılarını bir merkezde toplayıp görselleştirmek üzerine kurulan bir site. Burada yardım yapan kiş ve kuruluşlar, kendilerine haritada yakın olarak gördükleri yardım merkezlerine ulaşabiliyorlar. Ayrıca yardıma ihtiyaç olan yerleri bu haritada işaretleyip, ilgili kişilerin oraya yönlenmesine de yardımcı olabilirler.

Herhangi bir sosyal mecrada yayınlanan yardım çağrısı, teyit alındığı takdirde, kısa süre içerisinde bu haritada kendine yer bulabiliyor. Sitede yapılan resmi açıklama ise aşağıdaki gibi:

Açıklama: Sosyal medya ve haberleşme platformları, web siteleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, yardım kuruluşları, basın ve medya kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından paylaşılan/yapılan/yayınlanan yardım, destek ve arama kurtarma çağlarılarını topluyoruz ve bu veriyi sahada kullanılmak üzere anlamlı, rafine hale getiriyoruz. Amacımız bilgi teknolojilerini kullanarak ilgili kurum ve STK’lara yardımcı olmak ve afet zamanlarında açık bir veri platformu sağlamaktır.

3- Ben İyiyim

Deprem anında ilk çöken sistem elektrik ve iletişim ağı olduğu için, iletişim kurmak en zorlu süreç olabiliyor. Ben İyiyim platformu ise, iletişimin sağlıklı işlemediği afet bölgelerinde, depremzede ve depremzede yakınlarının iletişimi için oluşturulmuş bir platform. Lütfen unutmayınız, bu platform sadece afetten etkilenen insanlar ve onların yakınları için kurulmuştur.

4- Afet Bilgi

Afet bölgesindeki en büyük bilgi ağı olma yolunda illerleyen bu site, bölgede aktif çalışan kişi ve kuruluşlara tam destek olması amacıyla kuruldu. Afet Bilgi aracılığıyla afet bölgesine bulunan birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Başlıca bilgi alabileceğiniz konular:

 • Geçici barınma alanları
 • Güvenli toplanma alanları
 • Afet bölgesi yemek dağıtım yerleri
 • Mobil tuvaletler
 • Tahliye noktaları
 • Ulaşım yardımları
 • Aktif hastaneler
 • Konteyner eczaneler ve açık eczaneler
 • Veterinerler
 • Yardım toplama merkezleri
 • Kan bağışı noktaları
 • Önemli telefon numaraları

5- Deprem Yardım

Depremzedelerin online olarak yardım ihtiyaçlarını yükleyebildiği bir platform olarak hizmet vermekte şu anda. Deprem Yardım sitesindeki genel amaç ise yardım yapmak isteyenlere kılavuz oluşturmak ve yardıma ihtiyacı olan yerleri belirleyip, gerekli yardımların yönlenmesini sağlamak. Hiç erzak gitmeyen köyler, enkaz için bekleyen ilçeler, odun kömür ihtiyaçları, çocuk bezi ihtiyaçları gibi birçok ilanın bulunduğu bu platform, ihiyaç sahiplerinin hızlı bir şekilde gerekli yardımı almasını amaçlıyor.

6- Son Depremler

WhitePress tarafından yayınlanan listede olmasa da Branding Türkiye tarafından desteklenen ve Branding Türkiye’nin yayınladığı bir siteyi daha bu listeye ekliyoruz. Güncel depremlerin yer aldığı sondepremler.org, Kandilli Rasathanesi‘nden aldığı verilerle “TÜRKİYE VE YAKIN ÇEVRESİNDEKİ SON 100 DEPREM”i kullanıcı deneyimi odaklı ve anlaşılabilir bir şekilde listeliyor. Siteyi kısaca özetlemek gerekirse; SonDepremler.org’ta, güncel depremler büyüklükleri, lokasyonları (il – ilçe) ve tarihi/saati ile listeleniyor.

Nasıl Destek Olabilirim?

Açık yazılım ağına destek olmak için sosyal medya hesaplarını takip edebilir ya da geliştirilen siteleri kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları: Twitter I Instagram I Facebook I Linkedin I MikroSite


Temennimiz, ülkemizin bu sitelere bir daha hiç ihtiyacının olmamasıdır. Ancak tarihten gördüğümüz ve öğrendiğimiz bir şey varsa, o da artık geçmişe bakıp ders almamız ve gelecek için hazırlıklı olmamız gerektiğidir.

Bu siteler ileride olası bir afet durumunda daha fazla can kaybını önlemek ve tedbir olması açısından hazırlanmıştır. Bizler de hem WhitePress ailesi olarak hem de Açık yazılımcı ağı olarak, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğumuzu, bu konudaki çalışmalarımızın da süreceğini belirtmek istiyoruz ve yetkililerin de aynı hassasiyette çalışmalarını istiyoruz. Tüm yetki sahiplerini, gelecekte yaşanacak olası afetlere karşı tedbir almaya ve hiçbir afeti küçümsememeye davet ediyoruz. Önce tedbir.

Ülkemizin yaşadığı felaketten dolayı hepimize başsağlığı diliyoruz.

Hepimize geçmiş olsun.


Kırmızı Pelerinli Markalar Listesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.