Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Dün gece yarısı İstanbul’da kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen yaşamını kaybeden Arkın, 85 yaşındaydı.

Türk sinemasına sayısız filmle hizmet eden Cüneyt Arkın vefat etti. 85 yaşında yaşamını kaybeden usta sanatçının gece yarısı evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın ustası Cüneyt Arkın, dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. Ancak tüm müdahalelere rağmen 85 yaşındaki usta sanatçı, burada hayatını kaybetti.

Arkın’ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklama ise şöyle;

“Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği hastanemizde bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

İstanbul’da hayatını kaybeden usta oyuncu Cüneyt Arkın için Perşembe günü saat 10:00’da Atatürk Kültür Merkezi‘nde tören düzenlenecek. Arkın, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip son yolculuğuna uğurlanacak.

Türk Tarihini ve Kültürünü Sinemaya Taşıyan Büyük Sanatçı

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan sanatçı, Hacı Yakup ile Halise Cüreklibatır çiftinin çocuğu olarak, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in Karaçay köyünde dünyaya geldi.

Türk sinemasının önemli sanatçılarından olan Cüneyt Arkın, sırasıyla Eskişehir Necatibey İlkokulu, Eskişehir Ortaokulu ve Eskişehir Atatürk Lisesini bitirdi. Lise öğreniminin akabinde İstanbul’a gelen sanatçı, 1962‘de İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini Eskişehir’de yedek subay olarak yapan Arkın, vatani görevinin ardından bir dönem Adana ve civarında doktorluk yaptı. Bu arada Cüneyt Arkın’ın, üniversitede yıllarında çeşitli dergilerde şiir ve hikaye denemelerinin yayınlandığı biliniyor.

Sinemayla tanışıp Türk milletinin onu tanıması ise Göksel Arsoy‘un başrol oynadığı 1963 yapımı “Şafak Bekçileri” filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ‘in dikkatini çekmesiyle olmuştur. Aynı yıl Artist dergisinin yarışmasında birinci olan Cüneyt Arkın, Halit Refiğ’in teklifi üzerine 1964’te “Gurbet Kuşları” adlı sinema filmiyle oyunculuğa başladı. Ülkü Erakalın‘ın yönettiği 1964 yapımı “Gözleri Ömre Bedel” filminin finalindeki kavga sahnesi ise sanatçının kariyerinde dönüm noktası oldu.

Oyunculuk kariyerinde hızlı ve başarılı bir çizgi yakalayan Arkın, sinema dünyasındaki ilk 2 yılında 30 kadar filmde rol almıştır. Bir süre duygusal-romantik jön karakterlerini canlandıran sanatçı, Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu yüzden İstanbul’da binicilik ve karate eğitimlerinin yanı sıra Medrano Sirki’nde bir süre akrobasi eğitimi de alan Arkın, öğrendiklerini “Malkoçoğlu” ve “Battalgazi” serilerinde beyaz perdeye aktarmayı başarmıştır. Böylece Arkın, Türk sinemasında daha önce örneği görülmeyen bir tarz geliştirmiş oldu.

Bu alanda bir marka olan Cüneyt Arkın‘ı anlatmak hiç şüphesiz öyle kolay değildir. Sadece oynadığı filmlerden yola çıkarak onu anlatmak gerekse bile en az birkaç ciltlik kitap hazırlamak gerekiyor. Yer aldığı yapımlar ve gösterdiği üst düzey oyunculuk performansıyla Türk kültürünü, Türk geleneğini ve Türk tarihini beyaz perdeye aktaran Cüneyt Arkın’a Branding Türkiye ailesi ve okurları adına Allah’tan rahmet; ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Mekanı Cennet olsun.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.