Birkaç gündür kamuoyunun gündeminde olan müjdeyi Cumhurbaşkanı, dün düzenlediği toplantıda açıkladı. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdenin odağında Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervi vardı.

Son bir haftadır kamuoyunun merakla beklediği müjdeye ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün (21 Ağustos 2020) Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir toplantı düzenledi. Türkiye’nin yanı sıra dünya kamuoyunun da pür dikkat takip ettiği yayında Cumhurbaşkanı müjdeyi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıkladı

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan müjdenin odağında Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda gerçekleştirilen ilk milli sondaj ile bulunan 320 milyar metreküp doğalgazın keşfi vardı. Fatih sondaj gemisi tarafından keşfedilen kaynak Türkiye için büyük bir öneme sahip olup ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlaması açısından ayrı bir önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak açıkladığı Fatih sondaj gemisinin Türkiye tarihindeki en büyük doğal gaz keşfi; Türkiye’nin son yıllarda denizlerde yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği sismik arama ve sondaj faaliyetlerinin ilk somut meyvesi olma özelliği taşıyor. Bu arada Cumhurbaşkanı; bu keşfin başka rezervleri de işaret ettiğini belirterek çalışmaların süreceğinin sinyalini verdi. Açıklamanın tam metni ise şöyle;

“Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır.”

Bu Keşif Niye Önemli?

Bu keşif için; “Türkiye’nin enerji politikaları için bir dönüm noktası oldu” betimlemesini yapsak herhalde abartmış olmayız. Öte yandan Fatih sondaj gemisi tarafından gerçekleştirilen Karadeniz’deki bu keşif; yılda 10 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapılması durumunda Türkiye’nin 32 yıllık gaz ihtiyacının 5’te birini karşılayacak düzeyde. Sadece bu bilgi dahi keşfin neden bu denli önemli olduğunu gösteriyor.

Bu arada normal şartlarda Türkiye doğalgaz ihtiyacının %99’unu ithal ediyor. Bu da yıllık 12 milyar dolar gibi bir gider anlamına denk geliyor. Dolayısıyla da keşfin ekonomiye büyük bir katkısının olacağını söyleyebiliriz.

Peki Ya Sonra?

Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarında Türkiye’nin en ufak bir dışa bağımlılığının olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” şeklinde açıklamada bulunarak keşfedilen kaynağın en kısa sürede işletileceğini ve kullanıma sunulmasına dair aksiyonun kısa süre içerisinde alınacağını ifade etti.

Branding Türkiye ailesi olarak bu keşfin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Öte yandan Türkiye’nin enerji politikalarındaki atılımı için bu keşfin sadece bir başlangıç olduğunu biliyor ve aynı azimle çalışmayı sürdürürsek böylesi daha çok müjde alacağımızı düşünüyoruz.


💡 Netflix Deneme Süresini Yeniden Açtı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.