Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul’un Dijital Anahtarı NFT olarak hediye edildi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AK Parti İstanbul Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul temalı NFT hediye edildi. İstanbul’un Dijital Anahtarı olarak lanse edilen bu NFT, bazı özel anlamlar da barındırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Temalı NFT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zaman önce düzenlenen AK Parti İstanbul Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Toplantının akabinde AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT tabanlı “İstanbul’un Dijital Anahtarı” ve tablo hediye etti. Bu arada Cumhurbaşkanı’na verilen NFT tabanlı İstanbul Anahtarı, Recep Tayyip Erdoğan’a verilen ilk NFT hediye olma özelliğini taşıyor.

İstanbul’un Dijital Anahtarı

“İstanbul’un Dijital Anahtarı” olarak anılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edilen bu NFT bazı özel ve sembolik anlamlar da taşıyor. Örneğin anahtarın soldaki aşağı ve yukarı bakan çıkıntılarının Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı’nı temsil ettiğini belirtmekte yarar var. Anahtarın gövdesinde ise Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için özel olarak döktürdüğü “Şahi Topu” bulunuyor.

İstanbul’un Dijital Anahtarı adlı bu NFT’deki semboller bunlarla sınırlı değil. Mesela anahtarın gövdesinin altında ve üstünde İstanbul silueti ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin figürü bulunuyor. Anahtarın gövdenin bitimi ile görülen kubbe ise Kudüs’te yer alan Kubbet’üs Sahra’yı sembolize ediyor.

Baş kısmında; tarihteki 16 büyük Türk Devleti’ni temsil eden 16 dişli çarkın bulunduğu NFT anahtarın en sağında ise 2. Abdülhamid Han’ın tuğrası yer alıyor. Buna ek olarak alt kısımda Osmanlı Devlet Arması kesitni görüyoruz.

Bu gibi aksiyonlar NFT teknolojisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kabul görmeye ve benimsenmeye başlandığını kanıtlıyor. Ayrıca NFT odağında çalışmalar yapmanın gerekliliğini de bu sayede anlıyoruz.

NFT Nedir? 

Takas edilemez jeton, ya da İngilizcedeki popüler ismiyle non-fungible token, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir. (Wikipedia)

Kaynak

  • SputnikNews Türkçe

Index 2.0 Çıktı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.