Her sene paylaşmış olduğumuz Yılın Özeti serisinin 2023 versiyonuyla karşınızdayız. Benzer soruyu yıl farkıyla tekrarlıyoruz; Branding Türkiye 2023’te neler yaptı?

2023’ün son gününe 24 saat kaldı. Hafta sonuyla birlikte sanıyorum yılbaşı modu da başladı. Bugün Cumartesi, 30 Aralık 2023 tarihindeyiz. Her yıl “Branding Türkiye bu yıl neler yaptı?” diye soruyoruz. Ve artık geleneksel hale gelen “yılın özeti”ni aktarıyoruz. Bu yazı vesilesiyle yine aynısını yapacağız. Ve 2023 nasıl geçmiş şöyle bir bakacağız. Bundan evvel, yeni yıla dair dileklerimi paylaşmak istiyorum.

Önümüzde hiç kullanılmamış, harcanmamış, planlanmaya müsait, yeni kararlar, yeni değişimler, yeni dönüşümler için ideal tam tamına 365 gün var. Hiç şüphesiz herkes için zor bir yıl oldu. 2023 için artık elimizden bir şey gelmez. Olan oldu. Bir şeyleri bu saatten sonra değiştirmek mümkün değil. Zira zamanda geriye gitmenin bir yolu yok. (En azından şimdilik) Fakat 2024 için umutlu olmak zorundayız. Yoksa 2024’ün 2023’ten pek bir farkı olmaz. Bu nedenle başta kendime olmak üzere tavsiyem hedeflerimize odaklanalım ve hayallerimizi gerçekleştirmek için uğraşalım.

Branding Türkiye 2023’te Neler Yaptı?

9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; 2023’te 5. yaşına girmişti. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra olarak konumlanan Branding Türkiye, 2023 boyunca da birçok aksiyon gerçekleştirdi. Bunları geçen yıl yaptığımız gibi yine 10 temel başlık altında topladık. Ve ben yine tüm bunlar gerçekten de 2023’te mi oldu diye düşündüm.

#1 – Mini Podcast Serileri Yayınladık

2022’de temellerini attığımız, iş planına aldığımız mini podcast dizilerine dair aksiyonlarımızı gerçekleştirdik. Branding Türkiye’nin iştiraki olarak yayına hazırlanan ve tüm sürecin a’dan z’ye tarafımca yönetildiği mini podcast dizileri yayınladık. Bunlar;

#2 – e-Kitaplar Yayınladık

Branding Türkiye’nin, yayınevi olarak faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Yayınları tarafından bu sene yine birbirinden önemli ana temalara sahip e-kitaplar yayınlandı. Bunlar;

#3 – Medya Partnerlik Ağımızı Genişlettik

İş birliği olgusunu kurumsal kültür olarak benimseyen bir kuruluş olan Branding Türkiye, 2023’te medya ağını genişleterek birçok medya kuruluşu ve platform ile medya partnerliği gerçekleştirdi. Branding Türkiye’nin medya partnerleri arasında; Bundle, Haberler.com, SonDakika.com, StartupTeknoloji, TeknoTalk, Franchise Market Türkiye, Medya Takip Merkezi, Teleskop.App, Medya Bilgi Rehberi, Karma Türkiye, Kurumsal İletişim 2.0, Hani Kurumsaldık, Akademi Futbol Dergisi, Patika Bülten, İnceleriz.com gibi sektörün öncü medya kuruluşları yer alıyor.

#4 – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kampanyaları Gerçekleştirdik

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sadece bölgeyi, çevre illeri veya ülkeleri değil tüm Türkiye’yi hatta tüm dünyayı derin bir acıya boğdu. Depremin yaralarını sarmak için 7’den 70’e herkes aynî ve nakdî değerde destekte bulundu. Markalar da bu süreçte ciddi bir fedakarlık sergileyerek deprem bölgesine gerekli yardımları gerçekleştirdi. Branding Türkiye olarak biz de hem bu kampanyaların geniş kitlelere ulaşmasını sağladık hem de daha fazla kurum, kuruluş ve markanın depremzedeler için yardım ve destekte bulunmasını teşvik etmek için Kırmızı Pelerinli Markalar Listesi hazırladık.

#5 – Etkinlikler Gerçekleştirdik

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Etkinlik olarak, 2023’te birçok önemli etkinliğin organizasyonunu gerçekleştirdik. Bunlar;

#6- Medya Sponsoru Olduk

Ekosisteme artı değer katan birçok ulusal ve uluslararası prestijli etkinlik, zirve, çalıştay, ödül töreni, meetup, demoday ve panele medya sponsoru olarak katkı sağladık. 60’dan fazla organizasyonun resmi medya partneri olan Branding Türkiye hem bu etkinliklerin daha geniş kitlelerle buluşmasını sağladı hem de etkinliklerin bazılarına konuşmacı, panelist, moderatör olarak destekte bulundu.

#7- Stratejik Partnerlikler Gerçekleştirdik

İş birliği olgusunu kurumsal kültür olarak benimseyen bir kuruluş olan Branding Türkiye, 2023’te çeşitli sektörlerden birçok girişim, startup, marka ve holding ile stratejik partnerlikler gerçekleştirdi. Tüm partnerlik ekosistemini Künye‘de kategorisel olarak konumlandırdık.

#8- Global Markalarla Farkındalık Çalışmaları

Bu yıl tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi yine birçok ulusal ve uluslararası ajans ve marka ile farkındalık odaklı çalışmalar gerçekleştirdik. Dijital farkındalık, bilinirlik, konsept içerik, yazı dizisi, sürdürülebilir dijital iletişim ana temalı aksiyonlar için Branding Türkiye ile iş birliği yapan markalarla karşılıklı olarak hem yeni kitlelere ulaştık hem de bilgi havuzumuza yeni kavram, olgu, kampanya ve farkındalıklar kazandırdık.

#9- Dijital Markalaşma Eğitimi Gerçekleştirdik

Kavramsallaştırarak literatüre kazandırdığım “Dijital Markalaşma”nın akademik sürdürülebilirliği için hazırlamış olduğumuz kapsamlı bir müfredata sahip “Dijital Markalaşma Eğitimi”ni bu yıl da ağırlıklı olarak online şekilde gerçekleştirdik. Pandemi itibariyle 2020, 2021, 2022 yılları özelinde aldığımız bir kararla tamamıyla online formata çevirdiğimiz DME’yi Kahramanmaraş Depremi sebebiyle 2023’te de yine online sürdürdük. Dijital Markalaşma Eğitimi, 2024 için yine online formatta devam edecek. Ancak fiziksel eğitim de planlıyoruz. Yılda sadece 2 kez açılacak olan eğitime toplamda sadece 20 kişi katılabilecek.

#10- Girişimlere Mentorluk Yaptık

Girişimcilik ekosistemine artı değer katma amacıyla 2023 boyunca birçok ulusal ve uluslararası yatırım ağı, kuluçka merkezi, teknopark ve teknoloji merkezi ile gerçekleştirdiğimiz anlaşmalar gereğince bilgi ve deneyim paylaşımı yapmak üzere mentorluk verdik.


İyi Seneler!

Branding Türkiye 2023’te neler yaptı? sorusuna temel noktalara değinerek yanıt vermeye çalıştık. Sizleri teknik detaylarla boğmamak adına atladığım bazı kısımlar oldu. Kısacası olabildiğince özetlemeye çalıştım. 2024’te üzerine katarak devam edeceğimiz bir yıl olur umarım.

Bu arada Branding Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek, mail bültenimize abone olmak, Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek, kurumsal Whatsapp ve Telegram kanalımıza katılmak için HAKKIMIZDA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazıyı bitirmeden önce 2024’ün herkese iyi gelmesini ve bu yılın her anlamda olumlu dönüm noktalarına gebe olmasını diliyorum. Ayrıca 2023’te bizi üzen ve mental sağlığımızı etkileyen ne kadar mesele varsa onları 2023’te bırakmış olmayı umuyorum.

Kısacası 2024’ün hepimiz için 2023’ten daha bereketli, daha sağlık, daha mutlu, daha huzurlu, daha güzel ve daha şükür dolu geçmesini diliyorum. İnsan sevdikleriyle güçlüdür. Sahip olduğumuz her şey, günü gelir hiçbir şey olabilir. Geriye kalansa anılarımızailemiz, başarılarımız ve sevdiklerimizdir. Bu nedenle işinize, kariyerinize, sahip olduğunuz paraya değil anılara, aileye ve sevdiklerinize ama en çok da kendinize BAĞLI olun.

İyi seneler.


 Branding Türkiye’de Neler Oldu? (2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.