2020 yılı hiç şüphesiz tüm dünya için zor bir yıldı. Doğal afetler, salgın, ekonomik problemler derken birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldık. Her şeye rağmen koskoca bir yılı geride bıraktık. Peki Branding Türkiye 2020’de Neler Yaptı?

Bugün 3 Ocak 2021… Günlerden Pazar.

Normal şartlarda her yıl 31 Aralık’ta kaleme aldığım “Branding Türkiye Bu Yıl Neler Yaptı?” temalı makaleyi bu defa biraz gecikmeli olarak sizlerle paylaşıyorum.

Evet yeni bir yıla girdik. Üstelik çok zor bir yıl yaşadık. Gerçekten de 2020 yılı; gerek doğal afetler, gerek tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi (Koronavirüs) ve gerekse sosyo-ekonomik problemler nedeniyle oldukça zor bir yıldı. Her şeye rağmen geçti bitti. Şimdi önümüzde yepyeni bir 365 gün var.

Geçen yıl bu konsept odağında yazdığım makalede de belirtmiştim; ben yeni başlangıçları seven biriyim. Mesela birçoklarının aksine Pazartesi günlerini severim. Yeni bir aya başlamayı, yeni bir yıla girmiş olmayı severim. Çünkü tüm bunlar bana aslında her şeyin yeniden başlayabileceğini anımsatıyor. Bu yüzden 2021’e ulaşmış olmaktan dolayı mutluyum.

Evet gelelim bu yazının konusuna. Her yıl olduğu gibi yılın son gününde hazırlamış olduğumuz bu makalede 2020’nin bizim açımızdan nasıl geçtiğiniz özetleyeceğiz. Diğer bir ifadeyle bu makalede “Branding Türkiye 2020’de neler yaptı?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Başlamadan önce 2021’in herkese huzur, bereket, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Umarım ki 2021’de maddi manevi tüm ihtiyaçlarınızı giderir, tüm hayallerinizi gerçekleştirirsiniz. 🙂

Branding Türkiye 2020’de Neler Yaptı?

9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; 2020’de 2. yaşına girmişti. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra olan Branding Türkiye, 2020 boyunca birçok aksiyon gerçekleştirdi

Pandemi Etkisinde Geçen 1 Yıl

Bu yıl gerçekleştirilen tüm aksiyonların odağında pandemi (COVID-19) vardı. Dolayısıyla bu yıl yayınladığımız birçok içerik bir şekilde pandemiyle alakalı oldu.

11 Mart’ta Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görülmesinden sonra ertesi gün hemen Korona Virüsü Türkiye’de! Peki Şimdi Ne Olacak?başlıklı bir makale yayınladık. Akabinde ise hızlı bir karar alarak uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptık. Bunu daBranding Türkiye Evden Çalışma Modeline Geçti başlıklı makaleyle duyurduk. Paydaşlarımızın benzer aksiyonu almasıyla aynı şekilde onların da bu kararlarını kamuoyuna duyurduk. Fakat bizim asıl amacımız evden çalışma sistemine uygun yapıdaki bütün firmaların bir süre bu şekilde çalışmasını teşvik etmekti. O nedenle sosyal sorumluluk maksatlı bir kampanya düzenleyerekUzaktan Çalışan Firmalar Listesini  duyurduk.

Koronavirüs’ün Türkiye’de görülmesinin üzerinden yaklaşık 20 gün geçmişti. Bir karar alarak Koronavirüs Gündemi şeklinde bir kategori açtık. Aynı isimde bir yazı dizisi planlayarak bunu her gün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mevcut Koronavirüs tablosunu yayınlamasının akabinde sizlerle paylaştık.

∴ 

Bilindiği üzere Koronavirüs’ün etkisinin en yoğun hissedildiği süreçte birçok firma evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Bu durum işlerin aslında uzaktan da idare edilebildiğini göstermesi açısından önemliydi.

Bu süreçte birçok kişi Korona sonrası çalışma hayatıyla ilgili planlar yaptı. İşte, bu durumu akademik bir bakış açısıyla değerlendirmek adına bir rapor hazırlamaya karar verdik. Kovid-19 Sonrası İş Hayatı Araştırması (Anket) haberiyle duyurduğumuz bu çalışmayı daha sonra Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kamuoyuyla paylaştık.

Branding Türkiye İle Günün Gündemi

Aslında yeni bir yıla girdiğimiz için 2020’nin ilk günlerinde herkes gibi bizler de çok mutluyduk. Platformumuzu daha fazla kişiyle temas ettirmek adına çeşitli konseptler geliştiriyor 2020 boyunca yapmayı planladığımız aksiyonları değerlendiriyorduk.

O süreçte “Günün Gündemi” adlı bir konsept üzerine karar kıldık. Buna göre her gün 23:59’da o günün en önemli gelişmesini sosyal medyada paylaşacaktık. Öyle de yaptık. Öte yandan bu arşivin derli toplu bir şekilde her ay okuyucuyla buluşması için her ayın son günü Günün Gündemi (Ocak 2020), Günün Gündemi (Şubat 2020) vs. başlıklı makaleler yayınladık.

Bu arada çok yakında Günün Gündemi (2020) adlı kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle ücretsiz olarak temin edebileceksiniz. Takipte olmanızı tavsiye ederim 🙂

Haftanın İçerikleri

Bu yıl geliştirdiğimiz konseptlerden biri de “Haftanın İçerikleri”ydi. Bu kapsamda bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin kurumsal Medium hesabında Branding Türkiye’de yayınlanan tüm makaleleri arşivledik. (Buradan takip edebilirsiniz)

Stratejik bir karar alarak bu aksiyonu gerçekleştirmemizin akabinde, ilgili haftaya, aya veya yıla dair içeriklere ulaşmak isteyenler direkt olarak Medium’daki arşivden yararlanabildi. Bu arada 2018, 2019 ve 2020 arşivlerini bu ay içerisinde Branding Türkiye’de duyuruyor olacağız. Anlık bilgi akışı için sayfanın solunda yer alan push yani bildirim butonunu aktifleştirebilirsiniz. Ayrıca buradan e-posta abonesi olabilir veya Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Medya Sponsorluğu

Bildiğiniz üzere Branding Türkiye, içerik odaklı bir mecra. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi odağında yayınladığı içeriklerle ekosistemi besleyen Branding Türkiye aynı zamanda etkinlik, meetup, zirve, panel ve eğitimlerle de aynı amacı gerçekleştiriyor. Bunun yanında ekosisteme katkı amacıyla farklı kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilen birçok etkinlik, zirve, panel, ödül töreni, meetup ve eğitime de sponsor olan Branding Türkiye pandemi boyunca düzenlenen birçok online etkinliğe ve eğitime de medya sponsorluğu desteği verdi.

Evet yıl boyunca birçok etkinliğe medya sponsoru olarak destek sağladık. Buna ek olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak da yer aldık. Bilgi ve tecrübe aktarımı yaptığımız bu etkinlikler sayesinde online ortamda da olsa binlerce hatta on binlerce kişiyle bir araya gelme şansına eriştik.

Dijital Markalaşma - Mürsel Ferhat Sağlam

Dijital Markalaşma Kitabı 

Kavramsallaştırarak iletişim literatürüne kazandırdığım dijital markalaşma kavramı ile ilgili dünyada ve Türkiye’de yayınlanan ilk kitap olan Dijital Markalaşma kitabı Branding Türkiye Yayınları ile Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak Mart ayında raflardaki yerini aldı. Pandemi sürecinde herkesin ve her şeyin mevcut konumunu korumaya çalıştığı bir süreçte bizler yeni yayınlar üreterek ekosistemi beslemeyi sürdürdük.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu - Mürsel Ferhat Sağlam & Serenay Palabıyık

Koronavirü Sonrası İş Hayatı Raporu

Birkaç paragraf önce belirttiğim üzere, pandemi sürecinden sonra çalışanların nasıl bir aksiyon alacaklarını çözümlemek üzere bir anket yaptık. Daha sonra bunu Koronavirüs Sonrası İş Hayatı adıyla yayınladık.

Bu çalışma, Branding Türkiye himayesinde; benim (Mürsel Ferhat Sağlam) ve Branding Türkiye yazarlarından olan Nöropazarlama Uzmanı Serenay Palabıyık tarafından gerçekleştirilmiş ve Branding Türkiye Yayınları’nca kamuoyuna ücretsiz bir şekilde sunulmuştur.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor 

Bu yıl ağırlık verdiğimiz ve çeşitlendirdiğimiz konseptlerimizden biri olan Branding Türkiye Öneriyor, bütünleşik pazarlama ve iş mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olup referans pazarlaması misyonuyla, özel olarak hazırlanan içeriklerden oluşmaktadır.

Bu kategori; Kitap Öneri, Film Öneri, Uygulama Öneri, Oyun Öneri, Mekan Öneri, Influencer Öneri, Eklenti Öneri, Dizi Öneri, Belgesel Öneri vs. oluşmaktadır. Kısacası bu kategori, çeşitli alanlara yönelik tavsiye pazarlaması odağında içeriklerin paylaşıldığı alt kategorilerden oluşmaktadır. Bu arada sosyal medyada #BrandingTürkiyeÖneriyor etiketini takip edebilirsiniz. Ayrıca bu etiketi kullanarak içerik önerisinde bulunabilirsiniz.

Yazı Dizileri

Her zaman olduğu gibi 2020 yılında da yazı dizileri hazırladık. Gerek hali hazırda devam edenler gerek yeni başlayan yazı dizileri bu yıl da yine oldukça rağbet gördü.

İşte 2020’nin en popüler yazı dizileri;

  • A’dan Z’ye Marka Yönetimi
  • Koronavirüs Gündemi
  • Teknoloji Haberleri
  • Ekonomik Güven Endeksi
  • İşsizlik Rakamları
  • Enflasyon Rakamları
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu
  • Branding Türkiye Öneriyor

İyi Seneler!

Branding Türkiye 2020’de neler yaptı? sorusuna temel noktalara değinerek yanıt vermeye çalıştık. Elbette unuttuğum daha doğrusu sizleri teknik detaylarla boğmamak adına atladığım noktalar var. Zira bu yıl teknik, kurumsal, yasal ve yapısal birçok düzenleme ve yapılanma ile de ilgilendik. Dolayısıyla bizim için gerçek manada çok dolu bir seneydi. Açıkçası ekip olarak 2020’nin nasıl gelip geçtiğini anlamadık desek yeridir. Böylesi bir dönemde çok yoğun ve tempolu olmaktan dolayı ise bir hayli mutluyuz.

Bu arada Branding Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek, mail bültenimize abone olmak, Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek, kurumsal Whatsapp ve Telegram kanalımıza katılmak için HAKKIMIZDA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bitirirken 2021’in herkese iyi gelmesini diliyorum. En azından bu sene hatta birkaç ay içinde şu Koronavirüs pandemisinden kurtulalım. Çünkü her şeyi çok özledik. 🙂

İyi seneler.


💡 Branding Türkiye’de Ne Oldu? (2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.