Yılın son günündeyiz yarın yeni bir yıla (2020) başlamış olacağız. Yeni başlangıçları seven biri olarak yeni bir yıla başlayacak olmak benim için heyecan verici diyebilirim! Peki Branding Türkiye 2019’da neler yaptı? Bu sorunun cevabı başta olmak üzere bu makalede yıl boyunca Branding Türkiye olarak yaptığımız aksiyonlar ve 2019’da Branding Türkiye’de en çok okunan ve paylaşılan içerikler yer alıyor.

Bugün 31 Aralık 2019, günlerden Salı. Yarın 2020’nin ilk günü. Yani yarın yeni bir yıla giriyoruz. Bu demek oluyor ki önümüzde değerlendirmemiz için yeni bir 365 gün var. Eğer bir şeye başlamayı düşünüp başlayamadıysanız bence yarın tam sırası!

Bu arada her yıl olduğu gibi yılın son gününde hazırlamış olduğumuz bu makalede 2019’un bizim açımızdan nasıl geçtiğiniz özetleyeceğiz. Diğer bir ifadeyle bu makalede “Branding Türkiye 2019’da neler yaptı?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Başlamadan önce 2020’nin herkese huzur, bereket, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Umarım ki maddi manevi tüm ihtiyaçlarınızı giderir, tüm hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Branding Türkiye 2019’da Neler Yaptı?

9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; 2019’da 1. yaşına girmişti. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra olan Branding Türkiye, 2019 boyunca birçok aksiyon gerçekleştirdi

Branding Türkiye Tv

Branding Türkiye Tv

Branding Türkiye; yalnızca akademik ve sektörel makaleler üretmek yahut sektörel içerikler, raporlar, haberler yayınlamakla yetinmiyor. Bildiğiniz üzere içerik 360 derece bir iştir. Eğer içerik odaklı bir iş yapıyorsanız yazılı ve görsel içeriklere ek olarak video ve ses içerikleri de üretiyor olmalısınız. Bu maksatla Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuyla Branding Türkiye Tv‘yi kurduk.

Youtube ağırlıklı video paylaşım amacı güden Branding Türkiye’nin, bir de podcast ve sesli içerik yayınlarını paylaşacağı Spotify kanalı mevcut. Geçtiğimiz hafta onaylanan Spotify kanalımızda sesli makaleler, söyleşiler, podcastler yayınlayacağız. Bizi Spotify’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.

Branding Türkiye Etkinlik

Branding Türkiye Etkinlik

Tabi içerik dediğimiz mesele yalnızca metin, görsel, video ve sesten de ibaret değil. Aynı zamanda etkinlik ve eğitim gibi içerikler de üretmeniz gerekir. Biz bunu etkinlik odaklı alt markalarımızla yapıyoruz.

Örneğin Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik, her ay bir üniversitede etkinlik / zirveler gerçekleştiriyor. Ayrıca sektör profesyonellerine yönelik konsept etkinlikler de yapıyoruz. Buna ek olarak yılda 2 kez düzenlenecek olan Branding Meetup ile kamu – özel sektör – üniversiteler olmak üzere paydaşları tek çatı altında toplayan konsept zirve(ler) gerçekleştirme hedefindeyiz.

Bu arada 2020 için yeni bir etkinlik markamız ve konseptimiz daha mevcut. 2020’nin ilk ayında bu gelişmeyi de sizlerle paylaşacağız

Dijital Markalaşma Eğitimi Logo

Dijital Markalaşma Eğitimi

Kavramsallaştırmış olduğumuz “dijital markalaşma” ile ilgili özel olarak hazırlanan “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”, bir eğitim modeli olduğu gibi aynı zamanda Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markasıdır.

Bu kapsamda yani Dijital Markalaşma Eğitimi I DME büynesinde 2019’da İstanbul ve Ankara’da şirket içi eğitimler gerçekleştirdik.

Branding Türkiye Yayınları Logo

Branding Türkiye Yayınları

Bir diğer alt markamız Branding Türkiye Yayınları aracılığıyla ise iş kitapları odağında matbu ve e-kitaplar yayınlamayı planladık.

Ve 2019 bu anlamda gerekli altyapı çalışmaları ve kitapların yayına hazırlanmasıyla geçti diyebilirim. 2020’de, basılı ve dijital olmak üzere birçok kitap yayınlayacağız. Sonraki yıllarda bu rakam ayda 2 kitap şeklinde olacak. En azından arzumuz bu yönde. 🙂


Branding Türkiye’nin farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm alt markaları ve ürünleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.


Özetlemek gerekirse Branding Türkiye, 2019 boyunca bütünleşik pazarlamaya dair nitelikli içerik üretmeyi sürdürdü. Yol haritamızı belirleyense 3F Fenomeni  adını verdiğimiz bir model. Dolayısıyla tüm aksiyonlarımızın temelinde 3F Fenomeni var diyebilirim

Popüler Yazı Dizileri Hazırladık

Konsept ve nitelikli içerik oluşturmak ve bu konuda devamlılığı sağlamak noktasında fazlasıyla hassasız. Bu yüzden sürekli “ilgi çekici ve aynı zamanda faydalı neler yapabiliriz?” diye düşünüyoruz. Bu beyin fırtınası sonucunda yazı dizileri oluşturmaya karar verdik. 2018’de başlayan bu alışkanlık 2019’da da devam etti.

İşte 2019’un en popüler yazı dizileri;

 • A’dan Z’ye Marka Yönetimi
 • Kurumsal Kimlik Öğeleri
 • Dijital Markalaşma
 • Sosyal Ağlar
 • Teknoloji Haberleri
 • Branding Türkiye Öneriyor
 • İstatistiklerle Markalar
 • Çalışan Verimliliği İçin Yaşam Kılavuzu
 • TÜİK İstihdam Raporu
 • Ekonomik Güven Endeksi Raporu
 • Türk-İş Açlık Ve Yoksulluk Raporu

Branding Türkiye Top 10

2019’da Branding Türkiye’de en çok okunan 10 içerik / makale ise şöyle;

Marka İşbirlikleri Yaptık

Evet, 2019’da Branding Türkiye dopdolu, oldukça yoğun, yüksek tempolu ama bir o kadar da başarılı bir sene geçirdi diyebiliriz. Ekosistemin marka işbirlikleri ile büyüyeceğini düşünen Branding Türkiye, 2019’da farklı alanlarda çeşitli marka işbirlikleri de yaptı.

Aynı zamanda 2019’da; 1000+ içerik yayınladık. Yazar kadromuz 100’e yaklaştı. 10’a yakın etkinlik ve eğitim gerçekleştirdik. 40’a yakın organizasyonda ise medya sponsoru  olarak yer aldık. Bu arada yeri gelmişken her ay 1,5 – 2 milyon sosyal medya erişimine sahip olan Branding Türkiye’nin medya sponsorluğuna bakış açısına da değinmek isterim

Medya Sponsoru Olduk

Sektörünün en güçlü markalarıyla partnerlik yapan Branding Türkiye aynı zamanda medya sponsorluklarıyla da ekosistemi desteklemeyi sürdürüyor. Böylece Branding Türkiye; 2019’da birçok zirveyi, etkinliği, ödül törenini, çalıştayı, paneli ve eğitimi medya sponsoru olarak destekledi.

Buna göre; 2019’da toplamda 40’a yakın organizasyonda resmi medya – iletişim sponsoru olarak yer aldık. Bunların bazısına Branding Türkiye ekibi ve/veya yazarları olarak konuşmacı ve panelist olarak katıldık. 2020’de de bu konudaki desteğimizi arttırarak sürdüreceğiz.

2020 Yılbaşı Mesajı

İyi Seneler!

Branding Türkiye 2019’da neler yaptı? Sorusuna temel noktalara değinerek yanıt vermeye çalıştık. Ancak Branding Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek, mail bültenimize abone olmak, Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek, kurumsal Whatsapp ve Telegram kanalımıza katılmak için HAKKIMIZDA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bitirirken 2020’nin herkese iyi gelmesini diliyorum.

Mutlu seneler. Bu arada yeni yıl dileklerinizi, öneri ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

2020’de görüşmek üzere.


💡 Branding Türkiye’de Ne Oldu? (2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.