Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi odaklı dijital bir mecra olan Branding Türkiye 2 yaşında! Aradan geçen 2 yıllık süreçte Branding Türkiye’de birçok gelişme oldu. Aslında her anına şahitsiniz. Ancak olan biteni derlemek gerek diye düşünerek bu içeriği hazırladık.

Temmuz 2017’de kurmaya karar verdiğim, ancak yaklaşık 6 aylık bir analiz ve ön hazırlık süreci sonunda 9 Ocak 2018’de faaliyete başlayan Branding Türkiye bugün 2 yaşında!

Branding Türkiye 2 Yaşında

“Dijital Dünyanın Marka Mecrası” mottosuyla faaliyetlerini sürdüren ve gerek alt markaları gerekse ürünleriyle çeşitli sektör ve alanlarda dikey ve yatay büyüme gerçekleştiren Branding Türkiye, 2 yıllık süreçte niteliksel anlamda birçok projenin tam merkezinde yer aldı.

Bu yazıda da zaten tüm bunları özetlemek adına dünden bugüne Branding Türkiye’de neler oldu?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bunu yaparken çeşitli yönlendirmeler yapacağız. Böylece ilgili konuya dair detaylı inceleme ve araştırma yapmanızı sağlamış olacağız.

branding-turkiye-logo-png

Branding Türkiye Hakkında

Branding Türkiye, bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip ve fayda odaklı yeni nesil bir mecradır.

Branding Türkiye’de akademik ve sektörel makalelerin yanı sıra sektörün duayen isimleriyle gerçekleştirilen röportajlar, profesyoneller için kitap tavsiyeleri ve iş dünyasına yönelik haber, duyuru ve gelişmeler de yer alıyor.

3F Fenomeni doğrultusunda yayın yapan ve dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip olan Branding Türkiye; iş dünyası profesyonelleri, akademisyenler, yöneticiler, ceo’lar, kamu personelleri, girişimciler, üniversite öğrencileri başta olmak üzere akademik ve sektörel anlamda kariyer yapan ve iş dünyasının parçası olan herkes tarafından takip edilmektedir.

Bu arada bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin farklı sektörlerde faaliyet göstermek üzere alt markaları bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Branding Türkiye Etkinlik
  • Branding Türkiye Kariyer Merkezi
  • Branding Türkiye Yayınları
  • Branding Meetup
  • Dijital Markalaşma Eğitimi I DME

Branding Türkiye 2 Yılda Neler Yaptı?

Öncelikle belirtmek isterim ki, Branding Türkiye’nin en büyük avantajı ve başarısı sektör profesyoneli ve akademisyenlerden oluşan alanında uzman yazarlara, işinin ehli bir editöryal kadroya, özveriyle çalışan jr’lara ve Branding Türkiye’den desteğini hiç esirgemeyen paydaşlara sahip olmasıdır.

Ve tabi ki Branding Türkiye’yi yayın hayatına başladığı an itibariyle aralıksız takip eden milyonlarca kişi, Branding Türkiye’nin sürdürülebilir bir yapıda olmasında büyük bir paya sahip.

Bu vesileyle ekip arkadaşlarıma, Branding Türkiye’ye katkı ve destek sağlayan yani işbirliği ekosistemine inanan paydaşlarımıza, Branding Türkiye’yi her an takip eden siz değerli dostlara TEŞEKKÜRLER!

Evet, Branding Türkiye, bugün tam olarak 2 yılı geride bırakmış oldu. Bu süreçte olan bitene dair sayısal bir takım veriler paylaşmanın yanında değer odaklılığı da vurgulamak istiyorum.

Bu kapsamda o yüzden öncelikle Branding Türkiye’nin kuruluş misyonunu anlatacağım.

Üçüncü Bir İhtimal Var

Eğitim sistemi, sosyal çevre, lisansüstü kariyer süreci, ailemiz, iş yaşamı, arkadaşlarımız vs. bize şunu öğretmiştir: İki ihtimalin var. Ya sisteme köle olacaksın ya da sisteme karşı duracaksın. Yani üçüncü bir ihtimalin varlığı dile getirilmez. Çünkü zaten öyle bir ihtimal yoktur(!)

Peki ya bu bir öğrenilmiş çaresizlikse? Yani o iki ihtimalden birini seçmek zorunda değilsek! Daha açık ifade edeyim; ya üçüncü bir ihtimal varsa!

Yeni Bir Sistem Kurmak

Ben üçüncü bir ihtimalin olduğunu keşfettiğimde Branding Türkiye’yi kurmaya karar verdim.

Bu süreçte; Mayıs 2012 ile Mayıs 2016 sürecinde faaliyette olan, kurucusu ve ajans başkanı olduğum Ajans Paradise’ı pasifize ettim. Bunu hem akademik kariyerime odaklanmak hem de yoğun olarak eğitim ve danışmanlık vermem nedeniyle yapmıştım. Kısacası bireysel olarak aksiyon göstermenin daha iyi olacağına karar vermiştim. Zaten bu karardan 1,5 yıl sonra da Branding Türkiye’yi kurdum. Bunu yaparken, sisteme köle olmak ve sistemin karşısında olmak ihtimallerini bir kenara bırakarak üçüncü ihtimali gözden geçirdim; YENİ BİR SİSTEM KURMAK.

Evet, Branding Türkiye, “yeni bir sistem kurmak” inancı ve hevesiyle başladı. Ve bugün itibariyle o inanç 2 yılını doldurmuş oldu.[/vc_column_text][vc_column_text]

2 Yılda Neler Oldu?

2 yılda neler yaptık sorusuna gelecek olursak öncelikle gerek Branding Türkiye gerekse Branding Türkiye’nin alt markalarının faaliyet alanlarına yönelik deyim yerindeyse bolca tohum attık diyebilirim. Bu tohumlar zamanı geldikçe filizleniyor. Her markamız, sahip olduğu misyonun gereğini yerine getirerek kendi sektöründe faaliyetini sürdürüyor.

Açıkça ifade etmek gerekirse 2019’da asıl işimiz olan nitelikli içerik konusuna yoğunlaştık. Diğer bir ifadeyle içerik konusunda; kalite, özgünlük, sürdürülebilirlik, çeşitlilik gibi olguları sağlamak için çabaladık.

Çeşitlilikten kastım, içeriği; yazıya ve görsele sıkıştırmadık. Video ve ses içeriklerine de yoğunlaşmaya karar verdik. Bunun için Youtube özelinde faaliyet gösteren ve “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuna sahip Branding Türkiye Tv ile Spotify özelinde faaliyet gösteren ve “Yeni Nesil Tematik Radyo” mottosuna sahip Branding Türkiye Fm alt markalarını oluşturduk.

2019 sonunda hazır hale gelen Spotify kanalımızı 2020’de yoğun olarak kullanacağız. Bu konuya dair bilgilendirmeyi Branding Türkiye’den yapıyor olacağız.

Kavramsallaştırmalar Yaptık

Evet, yalnızca makale / haber / yazı dizisi vs. gibi içerikler üretmekle kalmadık. Yahut sadece video, infografik, podcast hazırlamaya odaklanmadık. Aynı zamanda sektörün ihtiyacı doğrultusunda çeşitli kavramsallaştırmalar yaptık. Dijital Markalaşma, 3F Fenomeni, Kurumsal İletişim 2.0 bunlardan en önemlileri… Genel manada ise 2 yıllık süreç; 2020 ve sonrasındaki aksiyonlarımız için hazırlıkla geçti diyebilirim

“2 yılda neler yaptık?” sorusuna daha somut ifadelerle de yanıt vereyim. Mesela Branding Türkiye Etkinlik olarak farklı üniversitelerde / şehirlerde öğrencilere ve sektör profesyonellerine yönelik konsept etkinlikler yaptık. Bunların bazılarına dair detayları Etkinlik Notları kategorisinden okuyabilirsiniz. Ayrıca etkinliklerde kullandığımız slaytları herkesle paylaştık. Bu slaytları incelemek ve indirmek içinse Slide Share sayfamızı takip edebilirsiniz. Bu arada ekosistemi desteklemek adına birçok etkinliğe medya sponsoru olduk. Bunlardan bazılarını Medya Sponsorluğu kategorisinde görebilirsiniz.

Birçok aksiyon yaptık ve bize inanan sponsorlarımız var demiştim. Bu konuyla ilgili detaylara ise Sponsorluk Haberleri kategorisinden inceleyebilirsiniz. Bu arada yeri gelmişken belirteyim; eğer Branding Türkiye’nin sponsorlarından biri olmak isterseniz bizimle İletişim sayfası üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Son olarak yılın özeti niteliğindeki Branding Türkiye 2019’da Neler Yaptı? başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Zira o makalede 2019 boyunca en çok okunan yazı dizilerini, en çok okunan makaleleri aktarmıştık.

Branding Türkiye Telegram

Unutmadan söyleyeyim; Branding Türkiye’deki içerikleri ve Branding Türkiye’nin faaliyetlerini anlık takip etmek için sayfanın solundaki bildirim (push) butonuna tıklamanız yeterlidir. Ayrıca anlık bilgi paylaşımında bulunduğumuz Branding Türkiye Telegram Kanalı’na katılabilirsiniz.

Haftalık / aylık olarak en çok okunan ve popüler içerikleri, etkinlik / zirve /  meetup / eğitim ile ilgili duyuruları, kariyer ilanlarını, yeni çıkan kitaplarımızı, yayınladığımız rapor ve e-kitapları, yazı dizilerini ve markalarla gerçekleştirdiğimiz indirim, çekiliş, fırsat odaklı kampanyalardan haberdar olmak içinse e-bülten abone listesine buradan dahil olabilirsiniz

Sosyal Medyada Takip Edin

Branding Türkiye, hemen hemen tüm sosyal ağlarda aktif bir yayın politikasına sahip olmasıyla biliniyor. Dolayısıyla siz de Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin, Pinterest, TikTok, Tumblr, Medium) Branding Türkiye’yi takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.

Sonuç Olarak: Daha Yolun Başındayız

Branding Türkiye 1. yaşını doldurduğunda da aynı başlığı atmıştım. Bugün Branding Türkiye 2 yaşında ve ben yine aynısını söylüyorum; daha yolun başındayız.

Branding Türkiye’yi kurmaya karar verdiğim andan itibaren, soluksuz bir şekilde çalışıp 3F Fenomeni doğrultusunda bir mecra daha doğrusu bir ekosistem oluşturmak için uğraştığımızı, çabaladığımızı belirterek ve daha yolun başındayız diyerek bu yazıyı bitirmek istiyorum.

İyi ki doğdun BRANDING TÜRKİYE… Nice yaşlara! 🙂

Bu arada Branding Türkiye’nin “2 Yaşında” olması vesilesiyle duygu ve düşüncelerinizi yorum olarak yazmak isterseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız. 🙂


💡 Branding Türkiye 1 Yaşında

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.