Rekabet Kurumu, ulusal dijital cüzdan olarak duyurulan “BKM Express”in gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar verdi. Bu açıklamanın ardından kamuoyunda “BKM Express kapanıyor mu?” sorusu gündem oldu.

Rekabet Kurumu, Bankalararası Kart Merkezi’nin 2012’de çıkardığı “dijital cüzdan uygulaması” BKM Express ile ilgili önemli bir karar aldı. Buna göre Rekabet Kurumu, BKM Express hizmetinin 60 gün içerisinde sonlandırılmasına dair duyuru yayınladı. Gelen bu kararın ardından BKM tarafından da resmi bir açıklama yapıldı.

BKM Express Kapanıyor Mu?

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) dijital cüzdan uygulaması olarak faaliyet gösteren BKM Express için Rekabet Kurumu bir karar açıkladı. Rekabet Kurulu’nun 30 Mayıs 2019’da aldığı karar çerçevesinde, BKM Express’e 2016 yılında tanınan muafiyet geri alındı. Bu da şirketin hizmetlerini 60 gün içerisinde sonlandırılması gerektiği anlamına geliyor.

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada 21 Haziran 2012’den beri hizmet veren BKM Express’in sonlandırılacağı belirtildi. Kararın gerekçesine dair Rekabet Kurumu’nun yaptığı resmi açıklama ise şöyle;

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırmasına karar verildi.”

BKM Açıklama Yaptı

Bu açıklamanın ardından BKM Express de kamuoyunu aydınlatmak adına aşağıdaki resmi açıklamayı yaptı:

“Ülkemize değer katmak üzere yedi yıl önce sektörün önde gelen e-ticaret siteleri ve kart çıkaran kuruluşları ile birlikte geliştirilen Türkiye’nin Dijital Cüzdanı BKM Express, dünyada örnek gösterilen güvenli, hızlı ve kolay ödeme çözümleri sunmaktadır. Ülkemizdeki e-ticaret sektörünün güvenli bir şekilde büyümesi hedeflenerek başlatılan çalışma ve yatırımlar neticesinde bugün tüm perakende sektöründe uluslararası örneklerden daha üstün bir dijital cüzdan haline gelmiştir.

Bütün bu çalışmalar ülkemiz menfaatleri gözetilerek yasa ve düzenlemelere tümüyle uyumlu bir şekilde yürütülmekte, düzenleyici kurumlarla her zaman tam bir uyum içinde faaliyet gösterilmektedir. Rekabet Kurulu’nun BKM Express hizmetinin sonlandırılması yönündeki kararının gerekçeleri henüz kamuoyuna açıklanmamıştır.

Açıklanacak gerekçeli kararda belirtilecek esaslarla uyumlu bir şekilde; teknolojisi, markası ve yatırımı ile tamamıyla yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen Türkiye’nin Dijital Cüzdanı BKM Express’in ülke hedefleri doğrultusunda ödeme altyapımızın bağımsızlığı için hizmet vermeye devam etmesini amaçlamaktayız.

BKM Express ile verdiğimiz tüm hizmetler kesintisiz ve tam olarak sunulmaya devam edilmektedir. Kullanıcılarımızı, üyelerimizi, iş yerlerimizi ve tüm kamuoyunu gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 


💡 Merkez Bankası Yerli Dijital Para İçin Hazırlanıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.