Bitcoin Meselesine Farklı Bir Bakış

Son dönemin en popüler konusu Bitcoin… Türkiye’de Bitcoin üzerinden satış yapan işletmelerle karşılaşır olduk. Peki, nedir bu Bitcoin? Yoksa Bitcoin’in içinde bir bit yeniği mi var?

Teknolojik olarak baktığımızda; veri olarak tarif edilen çeşitli dijital bilgilerin kolektif bir ağda gezinen tüm bilgisayarlarda depolanması ve bu bilgilerin, çeşitli kriterler eşiğinde zincirleme bir halkla oluşturması eylemi olarak tanımlanan alt yapıya da hepinizin bildiği gibi BlockChain denilmektedir.

Bu teknolojinin en temel cazibesi ise tabi ki bir merkezinin olmaması. Büyük Veri, Yapay Zeka filan derken, ileride kesişim noktaları olacağı ve bu teknolojilerin hayatımızda adeta devrim yaratacağı konusuna ben de katılmaktayım. Son dönemde pek çok kişi bu konu ve konuları konuşmakta. Benim de bu Bitcoin meselesinde dikkatimi çeken nokta, kapital boyutu.

Modernleşme ile hayatımızda yer edinen kapital dünya düzeninin olayı şüphesiz sermayedir. Lakin, sermayenin ötesinde esas konu bu sermayenin ekonomideki var oluş felsefesidir.

Uzun süredir değer ekonomisi merkezli işleyiş hayatımızda. Bir başka açıdan, bu düzen somut eşyalara soyut değerler yükler ve bu değeri fiyatlandırarak tüketime yönlendirir. Bu üretim – tüketim zincirinin işlerliği her zaman ön plandadır ve işler kılınması için başta Kültür Endüstrisi olmak üzere pek çok çalışma yapılmaktadır.

Bu değerlerin artması ve zincire yeni sarmalların eklenmesi adeta bir balon gibidir. Unutmayın, balonlar bir yere kadar genişler sonra birden patlar. Kapitalist düzende aynen böyledir. Bu patlamaya neredeyse her on senede bir rastlarız.

Nasıl mı?

Şöyle bir yakın geçmişe bakalım. 2001 Krizi, Büyük Buhran, 2009 Krizi nerede kaldı?

Pardon konuyu yazarken teğet geçtik. Balon Teorisi’nin de dediği gibi sistemde bu patlama kriz olarak tanımlanır. O zaman düzen kendini krizlerle mi ilerletiyor?

Cevap sizin…

Her neyse. Bitcoin meselesine dönecek olursak, demek istediğim bir değeri olduğu ve değer biçilebilirliğidir. Peki, maddi bir değer biçilen bir olguda bu değeri belirleyenler kimler?

Başka bir sorum daha var: Bazı yerlerde Bitcoin için para olarak tanımlanan olguya alternatif olduğu söyleniyor. Para ile değer biçilen bir şey nasıl alternatif olabilir?

Bana kalırsa herhangi bir şey için alternatif denilecekse onun, alternatifi olacağı şey ile değer biçilememesi gerekir.

Gel gelelim esas meseleye!

Sonuçta bir bilgisayar enerji harcayarak ağa bağlanıyor ve aktif olarak sürekli ağda bulunuyor. Geçirdiği süre ve yaptığı işlem bazında tükettiği enerjiyi hesaba katan var mı?

2017 yılında Bitcoin üretmek için Türkiye’deki  8 milyon ailenin elektrik ihtiyacı kadar enerji harcandı. Ve ekstra Bitcoin için sonuçta 21 milyon rakamının üstünde üretilemeyeceği söyleniyor.

Acaba bu iş ya da uğraş sanıldığından pahalıya mı patlıyor?

Maddiyat kazanç – kayıp konusunda pek bir şey söylemesem de kapital sistemde göz ardı edilen boyutta bu harcanan ve yayılan enerji yaşadığımız gezegeni yok etmeye çoktan başladı! Son yüzyılda sıcaklığın +2 derece arttığı doğanın durumu ortada. Acaba +3 olunca başımıza neler gelecek?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir