Nöromühendisler tarafından yapılan çalışmayla tarihte ilk kez, beyin dalgaları anlaşılabilir sözcüklere çevrildi.

Hani derler ya; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Gerçekten de yaşadığımız yüzyılda ortaya çıkan her yeni teknolojik gelişme bu sözü doğrular nitelikte. En son nöromühendisler tarafından yapılan çalışmayla tarihte bir ilke imza atıldı. Buna göre beyin dalgaları anlaşılabilir sözcüklere çevrildi.

Beyin Dalgaları Anlaşılabilir Sözcüklere Çevrildi

Yapılan bu çalışma nörobilimin geldiği seviyeyi kanıtlaması açısından ve robotik teknoloji, yapay zeka gibi gelişmelerin ulaştığı sınırı görmemiz bakımından büyük önem taşıyor. Ancak bu gelişmeyi klasik anlamda bir beyin / zihin okuma olarak algılamamalıyız. Fakat yapılan bu çalışma için beyin okuma / zihin okuma sürecinin başlangıcı demek de yanlış olmaz. Diğer bir ifadeyle çok yakın bir gelecekte insanların zihinlerini deyim yerindeyse kağıda dökmek mümkün olacak. Devrim niteliğindeki bu araştırmayı gerçekleştiren isim ise; Columbia Üniversitesi Mortimer B. Zuckerman Akıl Beyin Davranış Enstitüsü’nden Nima Mesgarani adlı bilim insanı!

İletişimde Yeni Bir Boyut

Nima Mesgarani; sesin iletişim için önemli bir dinamik olduğunu ve herhangi bir hastalık ve/veya sakatlık sebebiyle düşüncelerin sese dökülememesinin oldukça kötü ve zorlu olduğunu belirtiyor. Mesgarani’ye göre geliştirilen bu teknoloji insanlara her koşulda düşüncelerini aktarma yetisi verecek.

Nima Mesgarani geliştirdiği sisteme dair bir takım açıklamalarda bulundu. Mesgarani’nin açıklaması şöyle;

“Seslerimiz bizi arkadaşlarımıza, ailemize ve çevremizdeki dünyaya bağlamaya yardımcı oluyor; bu nedenle birinin sesini yaralanmadan veya hastalıklardan dolayı kaybetmek çok yıkıcı. Bu çalışmada, bu gücü geri kazanmanın potansiyel bir yolu olduğunu ve doğru teknolojiyle bu insanların düşüncelerinin herhangi bir dinleyici tarafından çözülüp anlaşılabileceğini gösterdik”

Bir Sonraki Aşama

Tarihte ilk defa düşünceleri anlamlı sözcüklere dökmeyi mümkün kılan bu araştırma elbette ki bu seviyede kalmayacak. Araştırmanın ilerleyen safhasında Nima Mesgarani ve ekibinin hedefi, daha karmaşık düşünceleri sözcüklerle ve cümlelerle anlamlandırmaya çalışmak.

Eğer bu araştırmaya dair detaylı bir okuma yapmak isterseniz, beyin dalgalarının anlaşılabilir sözcüklere dökülmesine ilişkin bu bilimsel araştırma, literatürde; “Towards reconstructing intelligible speech from the human auditory complex” başlığıyla yayımlandı. 🙂


💡 2050 (Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.