Beyin Dalgaları Anlaşılabilir Sözcüklere Çevrildi

Havalı bir cümle vardır; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Geçtiğimiz günlerde bilim ve teknoloji dünyasında tam da böyle bir gelişme yaşandı. Nöromühendisler, tarihte ilk kez düşünceleri (beyin dalgaları) anlaşılabilir sözcüklere çeviren bir sistem geliştirdi.

Nörobilimin geldiği seviyeyi kanıtlaması açısından ve robotik teknoloji, yapay zeka gibi gelişmelerin ulaştığı sınırı görmemiz bakımından, önemli bir gelişme olduğunu düşündüğüm bu gelişme karşısında gerçekten heyecan duydum.

Bu olayı klasik anlamda bir beyin / zihin okuma olarak algılamamalıyız. Fakat bunun başlangıcı sayılabilecek bir gelişme demek yanlış olmaz. Diğer bir ifadeyle çok yakın bir gelecekte insanların zihinlerini deyim yerindeyse kağıda dökmek mümkün olacak.

Devrim niteliğindeki bu araştırmayı gerçekleştiren isim; Columbia Üniversitesi Mortimer B. Zuckerman Akıl Beyin Davranış Enstitüsü’nden Nima Mesgarani.

İletişimde Yeni Bir Boyut

Nima Mesgarani; sesin iletişim için önemli bir dinamik olduğunu ve herhangi bir hastalık ve/veya sakatlık sebebiyle düşüncelerin sese dökülememesinin oldukça kötü ve zorlu olduğunu belirtiyor. Mesgarani’ye göre geliştirilen bu teknoloji insanlara her koşulda düşüncelerini aktarma yetisi verecek.

Nima Mesgarani geliştirdiği sisteme dair yaptığı açıklamada: “Seslerimiz bizi arkadaşlarımıza, ailemize ve çevremizdeki dünyaya bağlamaya yardımcı oluyor; bu nedenle birinin sesini yaralanmadan veya hastalıklardan dolayı kaybetmek çok yıkıcı. Bu çalışmada, bu gücü geri kazanmanın potansiyel bir yolu olduğunu ve doğru teknolojiyle bu insanların düşüncelerinin herhangi bir dinleyici tarafından çözülüp anlaşılabileceğini gösterdik” şeklinde konuştu.

Bir Sonraki Aşama

Tarihte ilk defa düşünceleri anlamlı sözcüklere dökmeyi mümkün kılan bu araştırma elbette ki bu noktada kalmayacak. Araştırmanın ilerleyen safhasında Nima Mesgarani ve ekibinin hedefi, daha karmaşık düşünceleri sözcüklerle ve cümlelerle anlamlandırmaya çalışmak.

Dipnot: Bu araştırmaya dair detaylı bir okuma yapmak isterseniz araştırma literatürde; “Towards reconstructing intelligible speech from the human auditory complex” başlığıyla yayımlandı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir