BDDK Taksit Sayısında Düzenleme Yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK taksit sayısı ile ilgili düzenlemeye gitti. Buna ek olarak kredi kartı asgari tutar ödemelerinde de bir takım değişiklikler yapıldı.

BDDK, kredi kartı taksitlendirme süresi mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin kredi kartı harcamalarında 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kurul ayrıca kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verdi. Kredi kredi asgari tutar ödemelerinde de önemli bir takım değişiklikler yapıldı.

Elektronik Harcamalar 3 Aydan 6 Aya Çıkarıldı

BDDK tarafından yapılan son düzenlemeye göre kredi kartlarında taksitlendirme süresi elektronik ürünlerde 3 aydan 6 aya çıkarıldı. Buna göre yeni taksit uygulaması; video, kamera, ses sistemleri ve fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan televizyon gibi elektronik eşya alımlarında gerçekleşecek. Fiyatı 3,500 TL’ye kadar olan televizyon alımlarında ise taksit süresi 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Beyaz Eşya Ve Mobilya 12 Aydan 18 Aya

BDDK, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb. gibi elektrikli eşya alımlarında taksit sayısını 12 aydan 18 aya yükseltti.  Mobilya alımlarında da yine taksit sayısı 12 aydan 18 aya çıkarıldı.

BDDK Taksit Sayısı Düzenlemesiyle İlgili Açıklama Yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK taksit sayısı ile ilgili resmi bir açıklama yaptı. İşte kurum tarafından konuya ilişkin yapılan resmi açıklama;

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 12/06/2019 tarihli ve 8385 sayılı kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’na kadar olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda dokuz aydan on iki aya, vergi ödemelerinde dokuz aydan on iki aya, elektrikli eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verilmiştir.”

Asgari Ödeme %30’a İndirildi

BDDK taksit sayısı ile ilgili yaptığı düzenlemeyi kamuoyuyla paylaştığı sırada aynı zamanda kredi kredi asgari tutar ödemelerinde de değişikliğe gittiğinden bahsetti. Önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, şimdi kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olacak. Yeni kredi kartlarında ise bir yıllık sürenin dolmasına kadar borcun asgari %40’ı ödenecek.

Önceki düzenlemede kredi kartı limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun en az %30’u, 15 ila 20 bin lira arası limitli kredi kartlarının dönem borcunun en az %35′i, 20 bin lira ve üzeri limitli kredi kartlarının dönem borcunun ise en %40’ının ödenmesi gerekiyordu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir