Baturay ELÖNÜ İle Eğitim Üzerine Röportaj

Branding Türkiye’nin sektör profesyonelleriyle yaptığı röportajlarda bu defa Sosyal Medya Kampüsü ve 1010 İstanbul’un kurucularından Baturay Elönü var. Eğitim odaklı bir girişim olan Sosyal Medya Kampüsü başta olmak üzere Baturay Elönü’yle sektöre dair konuları farkındalık ekseninde konuştuk 

Teknoloji ve dijital odaklı girişimlerin geneli pazarlama, ürün ve hizmet odaklı iken siz 2014’te Sosyal Medya Kampüsü’nü kurdunuz. Ve girişiminizin odağında eğitim var. Bize bunun hikâyesini anlatır mısınız?

Baturay ELÖNÜ: Öncelikle sektörün gelişmesi gerekiyordu. Ve bu sektöre kaliteli iş kaynağı yaratmanın ne kadar değerli bir şey olduğunu gördüm. Çıkış motivasyonumuz da insanların hayatına dokunarak yarattığımız başarı hikayeleriydi. Bu motivasyonla bu sektörde kendini geliştirmek isteyen bireyleri de harekete geçirerek katılımcımız yaptık. Geldiğimiz noktada sektörün büyümesine katkıda bulunacak bir çok oyuncu yetiştirdiğimizi söyleyebilirim.

“Dijital Dünyanın Eğitim Platformu” mottosu Sosyal Medya Kampüsü’nün kuruluş amacını özetliyor. Peki eğitim içeriği dijital olan Sosyal Medya Kampüsü’nün eğitim aktarım biçimi de dijitalleşecek mi? Eğitimleri tamamıyla çevrimiçi yapmak gibi bir hedefiniz var mı?

Baturay ELÖNÜ: Evet, yakın bir zaman diliminde buradaki taleplere karşılık verebilmek adına online ama canlı yayın şeklinde eğitimler gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar yapılmış online eğitimlerden farklı içerik, montaj, kurgu ile birlikte gerçekleştireceğimiz eğitimler aynı zamanda fiyat politikası açısından da çok farklı olacak.

Her alanda olduğu gibi eğitimde de rekabet var. Hem de çok çetin bir rekabet var. Farklı alanlarda eğitim hizmeti sunan birçok kurum dijital pazarlama, sosyal medya gibi eğitimlerin popüler olmasıyla bunları da eğitim yelpazesine kattı. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Baturay ELÖNÜ:  Sosyal Medya Kampüsü yaptığı eğitim ve etkinliklerle bu pazarın büyümesini sağladığı gibi bu yönde ihtiyaçların olduğunun bilincini kazandırdı. Başka kişi ve kurumların eğitim sektörüne girmesi bizi üzen veya endişelendiren bir şey değil; aksine memnun eden ve bu sektörü büyütmeleri ve katkı sağlamaları bizi çok memnun ediyor. Bizi endişelendiren tek şey gerçekleşen eğitimlerin büyük bir çoğunluğunun kalitesiz olması. Bunun da nedeni, tamamen para kazanma odaklı bakış açısıyla bu işe soyunmaları.

Az önceki soruya ilave yapmak istiyorum. Sosyal Medya Kampüsü’nün rakiplerinden farkı nedir?

Baturay ELÖNÜ: Biz eğitimi Mahmut Hoca’dan öğrendik 🙂 O sebeple tüccar kafasını değil, eğitimci bakış açısını benimsemiş durumdayız. Sosyal Medya Kampüsü, bu eğitimleri veren ilk kurum değil ama ilkleri yapmış bir eğitim kurumudur. Sadece sosyal medya ve dijital pazarlama alanında eğitimler veren ilk eğitim platformu olmamızın yanı sıra, uygulamalı ve projeli eğitimler, satın alınan eğitimin tamamlanmasından sonra bir sonraki eğitimlere ücretsiz katılım hakkı vermemiz, katılımcılara kariyer desteği sağlamamız; staj ve iş görüşmeleri ayarlamamız bizim farkımızı yeterince ortaya koyuyor. Ayrıca global reklam ajanslarından hatırı sayılır isimlerin eğitmen kadromuzda olması, ders aralarında motivasyon etkinlikleri yapmamız, barbekü partileri, müzik dinletileri gibi etkinlikler de içerideki enerjiyi yükselterek eğitimin daha verimli ve kaliteli bir hale gelmesini sağlıyor.

Kariyer planı yapan her insana “kendini 5 yıl sonra nerede görüyorsun?” şeklinde klasik bir soru yöneltilir. Sosyal Medya Kampüsü’nü kişiselleştirelim ve ona kendini 5 yıl sonra nerede gördüğünü soralım. Bize ne cevap verir?

Baturay ELÖNÜ: Türkiye geneline yayılmış, global meetup’lar gerçekleştiren, online eğitimler veren ve insanların kariyer yolculuğuna eşlik eden bir marka olarak düşlüyorum. Tabi, burada kurumsal markalara verilen eğitimleri de unutmamak lazım. Biz Türkiye’nin global olmuş büyük markalarına da kurumsal eğitimler veriyoruz. Bu alanda da kendimizi çok daha gelişmiş görmek istiyoruz.

Sosyal Medya Kampüsü’nün hem dününü hatırladık hem bugününü konuştuk hem de yarına dair hedeflerini dinledik. Bence keyifli bir röportajdı. Ben teşekkür ederek bitirmek istiyorum. Sizden de son söz niyetine dijital pazarlama ve sosyal medya alanında kariyer planı yapacak olan kişilere önerilerinizi iletmenizi rica ediyorum.

Baturay ELÖNÜ: Bu alanda kendini geliştirmek isteyenlerin küçük yaşta bu eğitimleri almaları kendileri için verecekleri en doğru karardır. Çünkü başka bir sektöre de geçseniz bu tür eğitimler size her zaman faydalı olacaktır. Bu eğitimlere erken başlayamayanlara da şunu söylemek istiyorum; geç kaldım endişesine kapılmasınlar veya ipin ucunu bırakmasınlar. Bir an önce bu tip eğitimlere yönelerek hedefledikleri kariyer yolunda sağlam adımlar atmaya devam etsinler.

Hakkında I Baturay ELÖNÜ

1010 İstanbul ve Sosyal Medya Kampüsü kurucusu olan Baturay Elönü, Haliç Üniversitesi Konservatuvar / Tiyatro bölümünden 2005 senesinde mezun oldu. 1998 senesinden bu yana Bilişim ve Teknoloji alanında çalışmalar sürdürdü. Markalar için projeler üretip gerçekleştirdi.

2001-2003 seneleri arasında, Real İstanbul hosting satışlarıyla, o dönem Türkiye’de çok yaygın olmayan sanal postlu kredi kartlı satışlar yapan e-ticaret siteleri kuruldu. 2005 yılında, sitenin içeriği sosyal sorumluluk projelerine duyarlı sosyal arkadaşlık sitesi olarak değiştirildi.

2006 yılında Yalova Belediyesi’nde bilişim ve teknoloji koordinatörü olarak çalıştı. Gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda “Türkiye’nin En İyi Belediye Sitesi” ödülü kazanıldı. 2010 yılında Show Tv’de içerik editörü olarak çalıştı. Program içeriklerin dijital medya ile entegre edilerek online televizyonculuk kavramına geçilmesinde öncülük etti.

2013 yılında Collage Hotels’de dijital pazarlama proje müdürü olarak çalıştı. Dijital pazarlama stratejileri geliştirerek , kampanyalar hazırlanması ve yürütülmesi süreçlerinde görev aldı.

2014 yılında Türkiye’nin en iyi sosyal medya ve dijital pazarlama eğitimlerini gerçekleştiren dijital eğitim platformu olan Sosyal Medya Kampüsü’nü kurdu. İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle ,sosyal medya ve dijital pazarlama, işveren markası, seo, performans pazarlama ve girişimcilik üzerine uygulamalı ve projeli eğitimler düzenlemektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir