Pazarlamada Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Küçük ölçekli bir işletme veya büyük ölçekli işletme fark etmeksizin, sektörde başarılı olmak için mal ve hizmete yönelik doğru pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Buna ek olarak pazarlama sürecinin etkili ve etkin olabilmesi için pazarlama faaliyeti anlamında gösterilen çabanın sürekli olması, müşterilerin ihtiyaçlarının ve isteklerinin takip ve analizinin yapılması ve profesyonel bir pazarlama ekibi oluşturulması gerekmektedir. Tüm bunlar işletmenize başarı sağlayacaktır. Kısacası net, doğru ve anlaşılır bir pazarlama stratejisi oluşturmanız hedeflenen bilinirliğe ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Bütçeleme

Pazarlama masrafları çok küçükten çok büyüğe doğru değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla ne kadar harcayabileceğinizi önceden ve çok detaylı bir şekilde belirlemelisiniz. Bu nedenle pazarlama stratejiniz ve bütçeniz, işletmenizi kurmadan önce oluşturduğunuz işletme planına mutlaka dahil edilmelidir.

Hedefleme

Satış yapılacak hedef kitle belirlenmelidir. Satış yapılacak kişilerin cinsiyet, yaş, demografik özellikleri, kültürü vb. ürünün pazarlanması açısından değişkenlik gösterecektir.

Hedeflerin Geliştirilmesi

Pazarlama; satışları artırmak, bilgi sağlamak veya özel bir etkinliği teşvik etmek gibi bir takım amaçlara ulaşmak için kullanılabilir. Bu yüzden öncelikle pazarlama çabalarınızı neyi başarmak istediğinizi belirleyin ve mesajınızı buna göre uyarlayın.

Örneğin; sektörde ilk beşte yer almak, dünyada belirli bir sıralamada yer almak veya müşteri memnuniyeti / sadakati sağlamak..

Müşteri Tabanında Çalışmak

E-posta bültenleriyle veya indirim kuponlarıyla var olan müşterilerle ya da potansiyel müşterilerle iletişime geçin. Ayrıca  alışveriş sonrası müşterilerden gelecek olan geri bildirimleri önemseyin. Bu geri bildirimleri almak ürünler veya personel davranışları konusunda yenilik yapmanızı kolaylaştıracaktır. Şikayet eden müşteriden korkmayın. Onu kazanmaya çalışın. Fakat sizinle temasa geçmeden markanızdan uzaklaşan müşteriyi bir daha bulamayabilirsiniz. 

“Müşteri Hizmetleri Departmanı”nda çalışan personele gerekli eğitimleri periyodik olarak vermek konusunda özel bütçe ayrılması sektörde daha çok söz sahibi olmanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak rakiplerinizi analiz etmek için zaman ayırın.

Örneğin rakiplerinizin pazarlama çabalarını inceleyin ve onlar için neyin işe önemli olduğunu anlamaya çalışın. Rekabeti avantaja çevirebilmek için sistemli ve planlı çalışmak gerekmektedir. Bu, sizi sektörde bir adım öne geçirecektir.

“İşler asla zor değildir. Yeter ki onları küçük parçalara bölebilelim.”

Henry Ford

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir