Bakan Varank’dan Genç Girişimcilere Müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “100 günlük İcraat Programı” kapsamında genç girişimcilere 200 bin TL hibe vereceklerini açıkladı.

Bakan Varank; “100 günlük Eylem Planı”nda Bireysel Genç Girişim(BİGG) programı kapsamında genç girişimcileri desteklediklerini açıkladı. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yenilikçi faaliyetlerin arkasında olduklarını ve gençlerin tasarladıkları projelerle mutlaka TÜBİTAK’a başvurmaları gerektiğini ifade etti.

Genç girişimciler; “Akıllı Ulaşım”, “Enerji ve Temiz Teknolojiler”, “Sanayide Dijital Dönüşüm”, “İletişim ve Sayısal Dönüşüm”, “Sağlık ve İyi Yaşam” ile “Sürdürülebilir Tarım Ve Beslenme”  gibi konularda destek almak üzere TÜBİTAK’a başvuru yapabilecek.

Teknogirişim Sermayesi Desteği alabilmek için yapılan başvurular ise akademisyenler, yatırımcılar ve sanayicilerden oluşan bir heyet tarafından değerlendirilecek.

“Sanayi Be Teknoloji Bakanlığı”nın yaptığı açıklamaya göre; genç girişimcilerin katma değeri yüksek ürünler üreterek şirket kurmasını ve ticarileşmesini sağlayan BİGG programının 2018 yılı ikinci çağrısı 3 Eylül 2018 yapılacak.

“Girişimciye Tam Destek”

Uygulayıcı kuruluşlar ise mentörlük, eğitim, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanılması gibi girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı projenin detaylarını ve onaylanmasını sağlayacak.

Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilecek. Ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanacaktır.

BİGG 2018 yılının ilk çağrısına 3 bin 323 kişi başvurdu. Genç girişimcilerden 146 kişi Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandı. Bu program sayesinde şu ana kadar 1000 kişi kendi şirketlerini kurup fikirlerini hayata geçirdi.

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı olarak Sayın Varank; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “100 günlük İcraat Programı”nın destekçileri olduklarını söyledi. Sayın Bakan, BİGG projesinin içeriği hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımız, BİGG Teknogirişim Programı ile genç ve yenilikçi girişimci adaylarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirleri, nitelikli istihdam oluşturacak teşebbüslere dönüşüyor. Fikirden pazara kadar olan yenilikçi faaliyetler destekleniyor. Bu sayede uluslararası rekabet gücü olan, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmet geliştirebilen başlangıç firmaları ekonomiye kazandırılıyor. Böylelikle nitelikli ürünlerde dış bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlanıyor. Yarın (3 Eylül 2018) itibariyle 2018 yılı ikinci çağrısına çıkılıyor. Girişimci adayları, onay aldıkları iş planlarıyla birlikte TÜBİTAK’a başvurarak 200 bin TL tutarındaki yüzde 100 hibe destekten yararlanabilecek.”

Teknogirişim Sermayesi Desteği için buradan detaylı bilgiye ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir