Bakan Varank’dan genç girişimcilere müjdeli haber! Sanayi Ve Teknoloji Bakanı, “100 Günlük İcraat Programı” kapsamında genç girişimcilere 200 bin TL’lik hibe verileceğini açıkladı!

Bakan Varank; “100 Günlük Eylem Planı”nda Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı kapsamında genç girişimcileri destekleyeceklerini açıkladı. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yenilikçi faaliyetlerin arkasında olduklarını ve gençlerin tasarladıkları projelerle mutlaka TÜBİTAK’a başvurmaları gerektiğini ifade etti.

Bakan Varank’dan Genç Girişimcilere Destek

Bakan Varank tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında genç girişimcilerin destek alacakları alanlar açıklandı. Buna göre girişimciler;

  • Akıllı Ulaşım
  • Enerji ve Temiz Teknolojiler
  • Sanayide Dijital Dönüşüm
  • İletişim ve Sayısal Dönüşüm
  • Sağlık ve İyi Yaşam
  • Sürdürülebilir Tarım Ve Beslenme

alanlarında destek almak üzere TÜBİTAK’a başvuru yapabilecekler. Teknogirişim Sermayesi Desteği alabilmek için yapılan başvurular ise akademisyenler, yatırımcılar ve sanayicilerden oluşan bir heyet tarafından değerlendirilecek.

BİGG Programı

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaya göre; genç girişimcilerin katma değeri yüksek ürünler üreterek şirket kurmasını ve ticarileşmesini sağlayan BİGG programının 2018 yılı ikinci çağrısı 3 Eylül 2018 yapılacak.

Bu arada BİGG 2018’in ilk çağrısına 3 bin 323 kişi başvurmuştu. Başvuru yapan genç girişimcilerden 146’sı ise Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanmıştı. Bu program sayesinde şu ana kadar 1000 girişimci kendi şirketini kurarak fikirlerini hayata geçirmiş oldu.

Genç Girişimcilere Tam Destek

Bu süreçte uygulayıcı kuruluşlar; mentörlük, eğitim, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanılması gibi desteklerle girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı projenin onaylanmasını sağlayacak. Ayrıca program kapsamında katılımcılara girişimcilik eğitimi de verilecek. Bunlara ek olarak sanayi deneyimi olan rehberler; girişimcilere teknik, ticari ve idari konularda destek sağlayacaklar

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı olarak Sayın Varank; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “100 Günlük İcraat Programı”nın destekçileri olduklarını söyledi. Sayın Bakan, BİGG projesinin içeriği hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımız, BİGG Teknogirişim Programı ile genç ve yenilikçi girişimci adaylarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirleri, nitelikli istihdam oluşturacak teşebbüslere dönüşüyor. Fikirden pazara kadar olan yenilikçi faaliyetler destekleniyor. Bu sayede uluslararası rekabet gücü olan, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmet geliştirebilen başlangıç firmaları ekonomiye kazandırılıyor. Böylelikle nitelikli ürünlerde dış bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlanıyor. Yarın (3 Eylül 2018) itibariyle 2018 yılı ikinci çağrısına çıkılıyor. Girişimci adayları, onay aldıkları iş planlarıyla birlikte TÜBİTAK’a başvurarak 200 bin TL tutarındaki yüzde 100 hibe destekten yararlanabilecek.”

Teknogirişim Sermayesi Desteği için TÜBİTAK’ın resmi sitesini ziyaret edebilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı site üzerinden başvuru yaparak girişimcilik hayalinizi gerçek yapabilirsiniz.


💡 Hürriyet Emlak Veri Analiz Girişimini Satın Aldı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.