Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (EUROSTAT) tarafından yapılan araştırma ile Avrupa ülkelerinin yoksulluk riski ortaya çıktı. Peki Türkiye ne durumda?

EUROSTAT yani Avrupa Birliği İstatistik Ofisi, 2015 – 2019 arasını kapsayan 4 yıllık süreçte Avrupa’da yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin en fazla arttığı ülkelere yönelik bir araştırma yaptı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora göre Türkiye’nin durumu pek de sevindirici değil.

Avrupa Ülkelerinin Yoksulluk Riski

Avrupa ülkelerinin yoksulluk ve sosyal dışlanma risk oranları geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporla belli oldu. 36 ülkeden elde edilen ve Eurostat tarafından hazırlanıp yayınlanan verilere göre oransal açıdan en fazla artış ne yazık ki Türkiye’de görüldü. 

Açıklamak gerekirse; 2015 yılında Türkiye’de vatandaşın %26,7’si yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında yaşıyordu. 2019 yılında ise bu oran %33,2’ye kadar yükseldi. Bu veriler ışığında durumu anlatmak gerekirse, Türkiye’de halkın 3’te birinin yoksulluk riski altında olduğu söylenebilir.

8 Ülkede Yoksulluk Riski Arttı

Öte yandan riskin arttığı tek ülke elbette ki Türkiye değil. Raporda yer verilen 36 ülkenin 8’inde yoksulluk riskinin arttığı görülüyor. Buna karşın bu 4 yıllık süreçte 28 ülkenin yoksulluk riski düşüş göstermiş durumda.

Peki yoksulluk riskinin arttığı ülkeler hangileri? İşte o ülkeler; 

Türkiye’nin dışında riskin arttığı ülkeler arasında Lüksemburg (1,6 yüzde puan), Norveç (0,9 yüzde puan), İsviçre (0,9 yüzde puan), Fransa (0,3 yüzde puan), İsveç (0,3 yüzde puan), Estonya (0,1 yüzde puan) ve Hollanda (0,1 yüzde puan) yer aldı.

Bu arada raporda, Arnavutluk, İzlanda, İrlanda, İtalya, Karadağ, K. Makedonya, Sırbistan, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin 2019, diğer ülkelerin ise 2020 verileri kullanıldığını da belirtelim.

EUROSTAT (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi) tarafından hazırlanan ve Avrupa ülkelerinin yoksulluk riskinin yer aldığı raporda ilk sırada %50,8 ile Arnavutluk yer aldı. Onun ardından Karadağ (%36,3), Romanya (%35,8), Kuzey Makedonya (%34,1) ve Bulgaristan (% 33,6) geliyor. Türkiye ise 36 ülke içinde 6. sırada yer alıyor.

Öte yandan yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin en düşük olduğu ülkeler ise şöyle; İzlanda (%11,3), Çekya (%11,5), Slovakya (%13,8). Bu oran Almanya’da %22,5 ve Birleşik Krallık’ta ise %22,8 olarak kaydedildi.

Bütün bu veriler ışığında Avrupa Birliği ortalamasına bakacak olursak. Raporda bu ortalamanın %21,9 olduğu belirtiliyor.

Kaynak

  • Eurostat
  • Independent Türkçe
  • WebTekno

💡 KOBİ İstatistikleri (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.