Her sene 9 Mayıs tarihi Avrupa Günü olarak kutlanıyor. Ancak bu yıl Avrupa Günü kutlamaları Kovid-19 nedeniyle dijitalde yapıldı.

9 Mayıs Avrupa Günü, bu yıl Kovid-19 nedeniyle dijital etkinliklerle kutlandı. AB Türkiye Delegasyonu da Youtube üzerinden yaptığı canlı yayınlar ve düzenlediği çevrim içi etkinliklerle 9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutladı. Dijital etkinlikte konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ise Avrupa Günü’nü gelecek yıl yüz yüze kutlama temennisinde bulunarak bu özel gün kapsamında bir takım açıklamalarda bulundu.

Avrupa Günü Nedir?

Bundan 70 yıl önce 9 Mayıs 1950 günü Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa’da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması gerektiğini savunan ve kendi adını taşıyan “Schuman Bildirgesi”ni yayımladı. Avrupa’da barış ve istikrar yönünde adımların atılmaya başlamasına öncülük eden, sistematik ve organize bir Avrupa kurma gayesiyle açıklanan bu kanun teklifi (Schuman Bildirgesi) bugünkü Avrupa Birliği’nin de temelini oluşturmaktadır.

Schuman Bildirgesi

Schuman Bildirgesi, dönemin Fransa Dışişleri bakanı olan Robert Schuman tarafından hazırlanmıştır. Bu bildirge; Fransa ile Batı Almanya’nın kömür / çelik sanayilerini tek çatı altında birleştirmeyi öngören bir öneridir.

Schuman, Avrupa politikasını değiştirecek olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu‘nun kurulmasına yönelik ilk fikirlerini 1947-1948 yılları arasında; Fransa Başbakanı ve sonra da Fransa Dışişleri Bakanı olduktan sonra ortaya atmıştır. Bu ilkeler Fransa Bakanlar Kurulu‘nda uzun süre tartışıldıktan sonra 9 Mayıs 1950 tarihinde kabul edilerek Fransa devlet politikası hâline geldi.

Bu politika; Fransa, Batı Almanya, İtalya ve Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda, Lüksemburg arasında stratejik kaynakların paylaşılması amacını taşıyordu. Ayrıca bu yolla olası bir savaşın önlenmesi hedefleniyordu. Nihai hedefse Avrupa’da kalıcı barışı yerleştirmekti. Özetle; 1951 yılında Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun (AKÇT) kurulmasıyla bugünkü Avrupa Birliği’nin de temeli atılmış oldu.

Avrupa Günü Kutlamaları Nasıl Başladı?

Avrupa Birliği’nin 1993 yılında kurulmasıyla Avrupa Günü’nün gözetimi ulusal ve bölgesel yönetimlerce önem kazanmıştır. Hatta Almanya, Avrupa Günü’nün kapsamını 1995 yılında daha da genişleterek 9 Mayıs’ın olduğu haftayı-Avrupa Haftası olarak ilan etmiştir.

Öte yandan Polonya’da 1991 yılında kurulan ve Avrupa entegrasyon sürecini destekleyen Schuman Vakfı, ilk olarak 1999 tarihinde organize ettiği Varşova Schuman Geçit Töreni‘ni Avrupa Günü’nde düzenleyerek bu özel günü daha da anlamlandırmıştır. 2008 yılı itibariyle ise Avrupa Günü 9 Mayıs tarihinde tüm Avrupa’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye’de Avrupa Günü Etkinlikleri

Her yıl 9 Mayıs tarihinde tüm Avrupa’da kutlanan Avrupa Günü, bu yıl Kovid-19 nedeniyle dijital ortamda oranize edilen etkinliklerle kutladı. Yani Koronavirüs salgınının getirdiği olağanüstü koşullara rağmen Avrupa Günü kapsamında birçok etkinlik ve söyleşi gerçekleştirildi.

Avrupa Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen dijital bir etkinliğe katılan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçi Christian Berger, Avrupa Birliği’ni bir arada tutan şeyin kültür ya da yemek gibi unsurlardan ziyade hukukun üstünlüğü olduğunu belirtti. Bu arada AB’nin Koronavirüs ile mücadelesine de değinen Büyükelçi; Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin artırılması gerektiğinin de altını çizdi. Berger’in konuya ilişkin açıklaması ise şöyle;

“Bu süreç bize birlik olup hep beraber çalışmamız gerektiğini ve küresel bir yaklaşımla bu krizin üstesinden gelebileceğimizi gösterdi.”

Berger ayrıca dört yıldır Türkiye’de yaşadığını belirtti ve Türkiye’yi, Avrupai bir ülke olarak gördüğünü söyledi.

Avrupa Günü için düzenlenen dijital etkinlikte, AB’li yetkililerle AB üyesi ülkelerin Ankara’daki büyükelçileri de 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla tebrik mesajlarını paylaştılar. Programda ayrıca AB Gençlik Orkestrası’nın “Müzik Aracıyla Umut” konserine yer verildi.

Avrupa Günü kutlamaları kapsamında Deniz Türkali, Veysel Diker, Aykut Elmas, Lorin Merhart gibi Türkiye’de tanınmış isimlerin mesajları yayınlanırken çeşitli dijital söyleşiler ile siyaset, sanat ve akademi dünyası temsilcilerinin kutlama mesajları da paylaşıldı. Bu arada etkinlikler EUinTurkey Youtube kanalında ve Türkiye’nin çeşitli ulusal kanallarında yayımlandı.


💡 Otobüs Firmaları İkramları Kaldırıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.