Aplikasyon Pazarlama Ve Süreçleri

Son 8 yılda mobil araçlar ve işletim sistemlerinin hızına öylesine maruz kaldık ki, çoğumuzun hayalinde en az bir kez mobil uygulama projeleri kuruldu ve batırıldı. Bazılarımız ise hayalden bir tık öteye geçerek ciddi manada yatırımlar aldı. Plazalarda başlayan da oldu, garaj kiralayanlar da. Kimi, yolculuğuna yurtdışı ofisinde devam etme kararı aldı, kimi ise maalesef şu an aramızda bulunmuyor.

Peki, her an elimizde bildirimlere gark olan mobil uygulamalar, başarılı sayılmak için nelere ihtiyaç duyar?

Şüphesiz ki; “Kullanıcılara”

Ancak bu, sürecin en son aşaması…

Henüz aplikasyon taslağını kaleme alırken pazarlama yolları ve kitle ile iletişim stratejilerinin belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca unutmayın ki, mobil uygulamanız başlı başına kitleniz ile en etkili iletişim aracınız olacak. Taslağı ya da prototipi hazırlarken ilk iş, mobil uygulamanızı kullanacak kitleyi doğru analiz etmek olacak. Bu analizler sonucunda sadece demografik yapı değil, ilgi alanlarını ve ilgi alanlarına ayrılan zaman dilimini de öğrenmiş olacaksınız.

Kitle analizini nasıl yapılır?  

Bu soru hala popülaritesini korurken, en etkili yöntemin ise kitlenin tepkilerini ölçmek olduğunu söylemekte fayda var.

Bunu yapmanın ise iki yolu mevcut;

Birincisi; başarılı rakiplerinizin kitle ile iletişimini tüm kanallardan çoklu şekilde takibe almak ve kitlenizin vereceğiniz hizmete olan tavrını anlamak. İkincisi; pazar analizinin bir kolunu da kapsamakta ki bunu zaten yapmış / yapacak olduğunuzu varsayıyorum. Tabii ki, isteğe göre bu konuda hizmet veren bir çok ajans da bulunmakta.

Sürecin en önemli noktasını anlamlandırmaya başladıysak iletişim kalitesi hakkında fikirlerimiz de paralel düzeyde oluşmaya başlamış olacak.

En kusursuz deneyimin izini sürüyoruz…

Pazarlama sürecinde kitleye yakınlaşmak için henüz prototip aşamasında kullanıcılara kolaylık sağlayacak bir dizi kuralı da takip ediyor olmalıyız. Verdiğimiz hizmet türüne göre ulaşılabilir destek, basitleştirilmiş bir arayüz ve kurumsal şeffaflık. Bu maddeler direkt olarak pazarlamaya etki etmiyor gibi görünse de müşteri ve kullanıcı deneyimi kavramlarının kitlelerin seçim kararlarını etkilediğini belirtmemiz gerek.

ASO (Application Store Optimization)

Yani, uygulama mağazası optimizasyonu (Play store ve App Store için). Bu süreçte aplikasyonumuzun kodlama ve tasarımını bitirmiş, A/B testleri yapılmış ve mağazamıza yükleme aşamasına geldiğimizi düşünüyorum. Google Play’e uygulama yüklerken yönergelere uymanızı, başlık ve açıklama kısmında hizmetinizi detaylı şekilde anlatmanızı tavsiye ediyorum. Aynı SEO mantığında olduğu gibi burada girdiğiniz içerik sizi rakiplerinizle kıyaslayacak ve buna göre sıralamaya sokacaktır. Ayrıca kullanılan görsellerin özgün olması, uluslararası bir aplikasyon ise yerelleştirmenin doğru yapılmış olması, link örgüsü, yorumlar gibi SEO kurallarının burada da geçerli olduğunu unutmayalım. Bunu, kısa bir araştırma ile çabucak kavrayabileceğinizi düşünüyorum.

Keskin Feedback’ler burada da çok canlar yaktı…

Aplikasyon ve uygulama bazlı startup’ların bir korkulu rüyası var ise o da negatif feedback’lerdir. Kullanıcıların tercihlerini etkileyen en yoğun faktör olarak karşımıza çıkar. Bu süreçte, şeffaf ve yapıcı olmak Müşteri Deneyimi konusunda da bahsettiğimiz gibi bir kuraldır. Bu noktada sıcak  bir üslup ve aşırıya kaçmamak kaydıyla kurulan yakınlık, durumu tam tersine de çevirebilir.

Güncel olmak ve tercih edilmek…

Uygulama güncellemelerinizi kullanıcılarınızı sıkmayacak aralıklarda belirli periyotları takip ederek yapmak sizi AppStore’da yukarı taşıyacağı gibi sistemi tamamen kontrol altında tutmanızı da sağlayacaktır. Bunun için aklınıza her gelen özelliği her gün girmek yerine belirleyeceğiniz aralıklarda girmeye gerçekten özen göstermelisiniz. Mümkünse bunu en az 2 haftada bire bölün. Ayrıca güncelleme mesajlarında teknik detaya inmeden hangi açıkları kapattığınızı anlatmanız lehinize olacak.

Sosyal Medya pazarlama kanalı ile nokta atışı yapabilirsiniz…

Biliyoruz ki siz de pek çok rakibiniz gibi sosyal medya pazarlamanın gücü kullanmak için yanıp tutuşuyorsunuz. Bu noktada yukarıda bahsedilen tüm süreci iyi yönetmiş olmanız gerekiyor. Play Store’da verilen olumsuz bir cevap veya karşılık verilmemiş destek talebi şikayetleri tüm pazarlama sürecini çöküntüye uğratabilir. Eksiksiz bir süreç yaşadıysak sosyal medya pazarlamanın nimetlerinden faydalanmak için beklemenize hiç gerek yok.

Son adım olarak push bildirimler

Push bildirimler uygulamalarımızın kurtarıcıları mı yoksa karabasanları mı? Bu, sizin kitlenize neyi duyurmak istediğiniz ile doğru orantılı. Sinek uçsa push bildirim veren uygulamaların kullanım süresinin oldukça düşük olduğunu da söyleyelim. 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir