Özellikle son 8 yılda mobil araçlar ve işletim sistemlerinin gelişimi öylesine arttı ki, bu süreçte çoğu kişi en az bir kez mobil uygulama girişiminde bulunmak istemiştir. Fakat burada asıl önemli olan girişim yapmak değil, sürdürülebilirliktir. Peki bunun için gerekli olan aplikasyon pazarlama ve süreçleri nelerdir?

Evet çoğu kişi hayatında en az bir kez mobil uygulama girişimi yapmak istemiştir. Bazılarımız ise bu hayalden bir tık öteye geçerek ciddi manada girişimini kurmuş hatta yatırım almıştr. Plazalarda başlayanlar da oldu, garaj kiralayanlar da. Kimi, yolculuğuna yurtdışı ofisinde devam etme kararı aldı, kimisi ise maalesef şu an aramızda bulunmuyor.

Peki, her an elimizde bildirimlere gark olan mobil uygulamalar, başarılı sayılmak için nelere ihtiyaç duyar?

Şüphesiz ki; “Kullanıcılara”

Ancak bu, sürecin en son aşaması…

Aplikasyon Pazarlama

Henüz aplikasyon taslağını kaleme alırken, bu uygulamayı pazarlama yolları belirlenmelidir. Ayrıca kitle ile iletişim stratejilerinin hazırlanması gerekir.

Unutmayın ki, yaptığınız mobil uygulama, kitleniz ile sizi bağlayan en etkili iletişim aracınız olacak. Bu yüzden uygulamanın taslağını ya da prototipini hazırlarken ilk iş, mobil uygulamanızı kullanacak kitleyi doğru analiz etmektir. Bu analizler ve değerlendirmeler sonucunda sadece demografik yapı değil, ilgi alanlarını ve ilgi alanlarına ayrılan zaman dilimini de öğrenmiş olacaksınız.

Kitle Analizini Nasıl Yapılır?  

Bu soru hala popülaritesini korurken, en etkili yöntemin; kitlenin tepkilerini ölçmek olduğunu söylemekte fayda var.

Bunu yapmanın ise iki yolu mevcut;

Birincisi; başarılı rakiplerinizin kitle ile iletişimini tüm kanallardan çoklu şekilde takibe almak ve kitlenizin vereceğiniz hizmete olan tavrını anlamak. İkincisi; pazar analizinin bir kolunu da kapsamakta ki bunu zaten yapmış / yapacak olduğunuzu varsayıyorum. Tabii ki, isteğe göre bu konuda hizmet veren bir çok ajans da bulunmakta.

Sürecin en önemli noktasını anlamlandırmaya başladıysak iletişim kalitesi hakkında fikirlerimiz de paralel düzeyde oluşmaya başlamış olacak.

En kusursuz deneyimin izini sürüyoruz…

Pazarlama sürecinde kitleye yakınlaşmak için henüz prototip aşamasında kullanıcılara kolaylık sağlayacak bir dizi kuralı da takip ediyor olmalıyız. Verdiğimiz hizmet türüne göre;

  • Ulaşılabilir destek
  • Basitleştirilmiş bir arayüz
  • Kurumsal şeffaflık

adımları sağlanmalıdır Bu maddeler direkt olarak pazarlamaya etki etmiyor gibi görünse de müşteri ve kullanıcı deneyimi kavramlarının kitlelerin seçim kararlarını etkilediğini belirtmemiz gerek.

ASO (Application Store Optimization)

ASO için kısaca uygulama mağazası optimizasyonu (Play store ve App Store) diyebiliriz. Bu süreçte aplikasyonumuzun kodlama ve tasarımını bitirmiş, A/B testlerini yapmış ve mağazamıza yükleme aşamasına gelmiş olmalıyız.

Google Play’e uygulama yüklerken yönergelere uymanızı, başlık ve açıklama kısmında hizmetinizi detaylı şekilde anlatmanızı tavsiye ediyorum. Aynı SEO mantığında olduğu gibi burada da girdiğiniz içerik sizi rakiplerinizle kıyaslayacak ve buna göre belli bir sıralamaya sokacaktır. Ayrıca kullanılan görsellerin özgün olması, uluslararası bir aplikasyon ise yerelleştirmenin doğru yapılmış olması, link örgüsü, yorumlar gibi SEO kurallarının burada da geçerli olduğunu unutmayalım.

Bunu, kısa bir araştırma ile çabucak kavrayabileceğinizi düşünüyorum.

ASO Tavsiyeleri

ASO Tavsiyeleri

Aplikasyon pazarlamanın önemli bir adımı olan ASO (Application Store Optimization) ile ilgili birkaç önemli detayı başlıklar halinde paylaşıp kısa açıklamalarda bulunacağım.

Keskin Feedback’ler

Aplikasyon ve uygulama bazlı startup’ların bir korkulu rüyası var ise o da negatif feedback’lerdir. Geribildirimler; kullanıcıların tercihlerini etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte, şeffaf ve yapıcı olmak müşteri deneyimi konusunda da bahsettiğimiz gibi önemli bir kuraldır. Bu noktada sıcak  bir üslup ve aşırıya kaçmamak kaydıyla kurulan yakınlık, durumu tam tersine de çevirebilir.

Güncel Olmak ve Tercih Edilmek

Uygulama güncellemelerinizi kullanıcılarınızı sıkmayacak aralıklarda belirli periyotları takip ederek yapmak sizi AppStore’da yukarı taşıyacağı gibi sistemi tamamen kontrol altında tutmanızı da sağlayacaktır. Bunun için aklınıza her gelen özelliği her gün girmek yerine belirleyeceğiniz aralıklarda güncellemey yapmaya gerçekten özen göstermelisiniz. Mümkünse bunu en az 2 haftada bire bölün. Ayrıca güncelleme mesajlarında teknik detaya inmeden hangi açıkları kapattığınızı anlatmanız lehinize olacak.

Sosyal Medya Pazarlama

Biliyoruz ki siz de pek çok rakibiniz gibi sosyal medya pazarlamanın gücü kullanmak için yanıp tutuşuyorsunuz. Ama öncelikle yukarıda bahsedilen tüm süreci iyi yönetmiş olmanız gerekiyor. Play Store’da verilen olumsuz bir cevap veya karşılık verilmemiş destek talebi şikayetleri tüm pazarlama sürecini çöküntüye uğratabilir. Eksiksiz bir süreç yaşadıysak sosyal medya pazarlamanın nimetlerinden faydalanmak için beklemenize hiç gerek yok.

Push Bildirimleri

Push bildirimleri uygulamalarımızın kurtarıcıları mı yoksa karabasanları mı? Bu, sizin kitlenize neyi duyurmak istediğiniz ile doğru orantılı. Sinek uçsa push bildirim veren uygulamaların kullanım süresinin oldukça düşük olduğunu da söyleyelim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.