Android Go İle Eskiyi Yenileme

Google, pazar ağını daha da genişletmek ve geliştirmek için yaklaşık 700 milyon kullanıcılı Android işletim sisteminde geçmişe özgü bir yenilemeye gitti. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonların ve akıllı telefonlara ait işletim sistemlerinin (Android) gelişmesi, eski modelli telefonların yetersiz kalmasına sebep oldu. Dolayısıyla eski telefonlar deyim yerindeyse çağın gerisinde kaldı. Bunu bir sorun olarak algılayan ve bu konuyu çözmeye yönelik AR-GE çalışmasına girişen Google, Android Go sürümünü piyasaya sürdü.

Android Go, geçmiş yıllarda üretilip tutunamayan telefonlara ithafen, giriş seviyesindeki cihazlar için optimize edilmiş güncel bir sürüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede, olası telefon değişimlerinde yaşanacak müşteri kaybının önüne geçilmesi ve maddi açılardan akıllı telefon kullanmayan kesime uygun fiyatlı akıllı telefon kazandırmayı hedeflemektedir.

Android 8.0 Oreo yapısıyla öne çıkan sürüm, etkin veri kullanımı ile performansını iyileştirmiş durumda. Diğer android sürümlerinden en belirgin farkı  işlem sırasında RAM’i kullanmadan çalışmasıdır.Daha çok 1 GB veya daha az Ram ve 8 GB kapasiteli telefonlara yönelik bir yazılımdır.

Baştan sona 8 GB kapasiteli bir telefonu verimli bir şekilde kullanmaya yönelik tasarlanmış olan Oreo sürümü için Google, bazı uygulamaların hafif sürümlerini ve bu sürüm için yapılmış olan uygulamaları kullanıma sunmuştur.

Bunlar :

  • Google Asistant Go
  • Dosyalar Go
  • Google Play Protect
  • Google Go, Google Haritalar Go, YouTube Go gibi uygulamalardır.

Google Asistant Go

Oreo için hafif sürümü yayınlanan Google Asistant Go, alarm ayarlamanıza, metin göndermenize, uygulamaları sesli bir şekilde açmanıza ve bir takım sorular sorup cevap verme olanağına sahip olan yardımcı bir programdır. Ara yüzü ve kullanımı basit olan bu uygulama ile birçok işi rahatlıkla kontrol edebileceksiniz.

Dosyalar Go

Eski dosyaları kaldırabilmek veya cihaz önbelleğini temizlemek için hizmete sunulan Dosyalar Go, yeni depolama yöneticisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Önbelleğinizi rahatlıkla temizleyerek, dosyaları kolayca gönderip alabilmenizi sağlayan bir özellik ile birlikte gelir.

Google Play Protect

Android Go telefonlarında Google Play Protect, kurulu olarak gelmektedir. Bu Güvenlik paketi, telefonunuzdaki kötü amaçlı uygulamaları belirler. Ayrıca, cihazınızın güvenli olduğundan emin olmak için Play Store‘dan indirilmemiş uygulamaları bile tarama özelliğine sahiptir.

Bu işletim sistemini kullanmaya başlayan veya planlayan modeller ise: Alcatel 1X, Nokia 1, General Mobile GM 8, Huawei, (akıllı telefonlarını geliştirmeye yönelik kullanılacağı söylendi) Lava Z50, ZTE Tempo Go, Micromax Bharat Go, Transsion olduğu öğrenildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir