Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba’dan kripto madencilik ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Bir anda kripto para gündeminin en önemli haberi haline gelen bu karara dair tüm detaylar haberimizde! 

Kripto para piyasası bu günlerde bir hayli zor günler geçiriyor desek yeridir. Zira Çin’den art arda gelen aksiyonlar kripto paralarla ilgili endişelere neden oluyor.

Süreci şöyle bir hatırlamak gerekirse; Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Bankası tarafından kripto paralarla ilgili karar alınmış ve bu da kripto paraları önemli ölçüde etkilemişti. Şimdi ise Alibaba’nın aldığı karar kripto para gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Bu arada Çin’de bulunan bazı kripto para borsalarının, 2021 sonuna kadar kullanıcıların hesaplarını kapatacağına dair açıklamalarını da unutmamak gerekiyor.

Alibaba’dan Kripto Madencilik Kararı

Alibaba’nın kripto madencilikle ilgili kararına geçmeden evvel Branding Türkiye’nin fenomen içeriği Günün Gündemi‘nde 24 Eylül 2021 tarihinde yer verdiğimiz habere bakalım;

“Çin Merkez Bankası, resmi web sitesinden yaptığı açıklamada kripto paralarla alakalı bütün işlemlerin yasaklandığını ve kripto paralarla ilgili yasa dışı finansal aktivitelerin cezalandırılacağını duyurdu. Açıklama sonrası Bitcoin yüzde 4.5 düşerek 42 bin dolara kadar geriledi.”

Evet, Çin Merkez Bankası’nın kararına ilişkin detaylar böyleydi. Bundan birkaç gün sonra ise bu kez Alibaba’dan bir açıklama geldi. Dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri olan Alibaba, kripto madencilikle ilgili bütün cihazların ve ekipmanların satışını durduracağını açıkladı. Uygulamanın 8 Ekim 2021 tarihi itibariyle geçerli olacağı belirtilirken alınan karar şu ifadelerle duyuruldu;

“Alibaba.com, çeşitli uluslararası pazarlarda dijital para birimleri ve bunlarla ilgili ürünlerle ilgili, yasa ve düzenlemelerin istikrarsızlığını göz önünde bulundurarak yapılan değerlendirmenin ardından, kripto madenciliği için kullanılan donanımların satışını yasaklamıştır”

Bu açıklamaya ek olarak Alibaba, kripto madencilikle alakalı diğer 2 satış kategorisinin de kapatılacağını açıkladı. Yakın zamanda Alibaba’nın kararına benzer kararları diğer Çin merkezli şirketlerden okursak ya da duyarsak şaşırmamalıyız. Zira kripto ile ilgili bu doğrultuda karar alan tek şirket Alibaba olmayacak. Çin’in son zamanlarda kripto paralara dair yaptığı baskının akabinde bazı büyük şirketler de yasalara ve yeni düzenlemelere uyum sağlamak adına benzer kararlar almaya başlayacak.

Bakalım tüm bunlar kripto paraları nasıl etkileyecek.

Kaynak

  • Branding Türkiye
  • T24.com
  • Webtekno 
  • Dünya Gazetesi 
  • Ekonomist 

💡 Kripto Para Rehberi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.