Gemius, EMEA pazarında 2017’nin ilk yarısı için AdMonitor Türkiye 2017 raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Raporda Türkiye’ye yönelik dikkat çekici veriler yer alıyor.

Bilindiği üzere Gemius bir araştırma şirketi. Çeşitli konualra dair anketler hazırlayarak kullanıcılardan verileri toplayıp bunları raporluyor. Şirket, dijital izleyici kitleleri hakkında raporladığı bu verileri kamuoyuyla da paylaşmakta. Gemius en son, EMEA pazarında 2017’nin ilk yarısı için AdMonitor Türkiye raporunu yayınladı. Raporda Türkiye odağında oldukça ilgi çekici veriler yer alıyor.

Admonitor Türkiye (2017) Raporu

Yayımlanan rapor ankete katılanların demografik özellikleriyle başlıyor. Buna göre 2017’nin ilk yarısı için Türkiye’deki internet kullanıcılarında, kadın katılım oranının düşük olduğu görülüyor. Kadın internet kullanıcılarının oranı %41. Bu arada %61 oranla reklam görüntülemelerinin çoğunu erkekler oluşturuyor. Görüntülenen içeriğe tıklama oranının ise %78 olduğu belirtiliyor. Raporda dikkat çeken bir diğer veri 15-24 yaş aralığındaki kullanıcıların, internet nüfusunun en büyük kısmını oluşturması. Fakat konu reklam tıklamalarına geldiğinde bu defa 45-54 yaş aralığındaki kullanıcıların zirvede olduğu görülüyor.

Tıklama Oranı (CTR) İstatistikleri

Türkiye’de Tıklama Oranı incelendiğinde; 2017 yılının ilk yarısında, önceki yıla kıyasla pek bir değişiklik olmadığı görülüyor. Bu oran 2017’de %1,04’e ulaşmış. Bu arada en yüksek Tıklama Oranı (CTR), %1,84‘lük bir oranla “Spor & Turizm” sektöründe olurken, %51,81 oranla “İlaç” sektörü mobil cihazlardaki reklam gösterimlerinde en yüksek paya sahip.

Tıklama oranının cihazlara göre dağılımın da yer aldığı rapora göre; en yüksek gösterim sayısı %62,97 oranla bilgisayar olurken telefonda bu oran %34,62 olarak görülüyor. Tablette ise bu oran sadece %2,41 seviyesindedir.

Kullanıcıların tıklama alışkanlığı baz alındığında ise durum biraz farklılaşıyor. Buna göre tıklama alışkanlığı açısından %66,73 ile telefon ilk sırayı alırken bu oran bilgisayarda %29,49 şeklindedir. Tabletteki tıklama alışkanlığı ise %3,78’de kalıyor.

Bannerların En Popüler Olduğu Ülke: Estonya

Globaldeki duruma şöyle kısaca baktığımızda reklam engelleyici uygulamalarına rağmen Estonya standart banner reklamlarının en çok ilgi gördüğü ülke olarak karşımıza çıkıyor. %91,6 oranla Estonya bu konuda zirveye otururken Polonya ise banner reklam alanında %63,7‘lik bir orana sahip. Ukrayna ve Çekya’da,  Zenginleştirilmiş Medya olarak adlandırılan reklam – pazarlama odaklı içerikler %50‘lik bir orana sahip. Letonya‘da ise bu oran %13,7 olarak görülmektedir.

Evet Admonitor Türkiye tarafından 2017 özelinde hazırlanan rapora dair ilgi çekici noktaları paylaştık. Dijital reklam tüketimine dair bu ve benzeri raporlar, hem markalar hem de uzmanlar için büyük önem taşıyor. O yüzden gerek reklam verenler gerekse reklam alanlar bu raporları detaylı olarak inceleme ihtiyacı hissediyor. Bizler önemli kısımları aktararak rapora dair farkındalık sağlamaya çalıştık.

Bu arada bir yorum katmak gerekirse; bu verilere göre markalar, dijital reklam – pazarlama faaliyetlerini artırarak sürdürmeye odaklanabilir.


💡 Dış Ticaret Yarışması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.