AdMonitor Türkiye 2017 İkinci Yarısı Reklam Raporunu Yayımladı

Bilindiği üzere Gemius bir araştırma şirketi. Anketler ile kişilerden veriler toplayıp raporlar hazırlayan bu şirket, dijital izleyici kitleleri hakkında raporladığı bu verileri müşterilerine sunmaktadır. Şirket, EMEA pazarında 2017’nin ilk yarısı için AdMonitor raporunu geçtiğimiz günlerde yayımladı. Raporda Türkiye’ye yönelik dikkat çekici veriler de yer alıyor.

Yayımlanan rapor demografik özelliklerle başlarken, 2017’nin ilk yarısı için Türkiye’deki internet kullanıcılarında, kadın katılım oranının yine düşük olduğu görülüyor. İnternet kullanıcısı olarak, erkeklerden önemli derecede azınlıkta kalan kadınların oranı %41 olarak kayda geçiyor. %61 oranla reklam görüntülemelerinin çoğunu erkekler oluştururken, görüntülenen içeriğe tıklama oranının ise %78 olduğu belirtiliyor. Raporda dikkat çeken bir diğer veri 15-24 yaş aralığındaki kullanıcıların, internet nüfusunun en büyük kısmını oluşturması. Fakat konu reklam tıklamalarına geldiğinde bu defa 45-54 yaş aralığı zirvede yer alıyor.

Tıklama Oranlarında(CTR) Önemli Bir Değişiklik Yok

2017 yılının ilk yarısında, önceki yıla kıyasla pek bir değişiklik olmayarak Türkiye’de Tıklama Oranı (CTR)%1,04’e ulaştı. En yüksek Tıklama Oranı (CTR), %1,84‘lük bir oranla “Spor & Turizm” sektöründe olurken %51,81 oranla “İlaç” sektörü mobil cihazlardaki reklam gösterimlerinde en yüksek paya sahip.

Raporda cihazlara dair de analizler yer alıyor. Bu rapor sayesinde tıklama oranlarının en popüler olduğu bilgisayar, tablet ve telefonlar arasında da dönem içindeki verilere ulaşmak mümkün. Buna göre; %62,97 oranla bilgisayar, en yüksek gösterim sayısına sahip cihaz olarak gözüküyor. Diğer iki cihazın analizlerine baktığımızda ise; telefonda bu oran %34,62 iken tablette %2,41 oranındadır. “Tıklanma Oranı” açısından bakıldığında durum biraz değişiyor. Kullanıcıların tıklama alışkanlığı %66,73 ile en çok telefonda olurken bu oran bilgisayarda %29,49 şeklindedir. Tabletteki tıklama alışkanlığı ise %3,78’lik gibi düşük bir oranda kalıyor.

Bannerların En Popüler Olduğu Ülke: Estonya

Globaldeki duruma şöyle kısaca baktığımızda dikkat çekici bir veriyi paylaşmak gerekiyor. Reklam engelleyici uygulamalara rağmen Estonya standart banner reklamlarının en çok ilgi gördüğü yer oldu. %91,6 oranla Estonya bu konuda zirveye otururken Polonya ise banner reklam alanında %63,7 ile en düşük paya sahip. Ukrayna ve Çekya’da,  Zenginleştirilmiş Medya olarak adlandırılan reklam – pazarlama odaklı içerikler %50‘lik orana sahip. Letonya‘da ise bu oran %13,7 olarak görülmektedir.

2017’nin ilk yarısının raporunu özetlerken, 2018’e dair rapor şimdiden merak uyandırıyor. Dijital reklam tüketimine dair bu ve benzeri raporlar, hem markalar hem de uzmanlar için büyük önem taşıyor. Bu verilere göre markalar, kısa ve uzun vadeli dijital reklam – pazarlama stratejilerini kurgulamaktadır. O nedenle bu tip analizlerin satır aralarını iyi okumak gerekmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir