Dünyaca ünlü spor giyim markası Adidas 2006 senesinde satın alarak bünyesine dahil ettiği Reebok’ı satıyor. Peki ama neden? İşte detaylar!

Alman spor giyim markası Adidas 2006 yılında satın aldığı Reebok’ı satıyor. Hatta bu konuda hazırlıklarını hızlandıran dünyaca ünlü giyim markası, söz konusu satışı Mart (2021) ayına kadar tamamlamayı hedefliyor.

Hatırlanacağı üzere bu konuya dair, yani Adidas’ın Reebok’ı satacağına ilişkin, birkaç ay evvel söylenti çıkmıştı. Adidas, yaptığı bu hamle ve açıklamalarıyla söylentileri de doğrulamış oldu.

Adidas Reebok’ı Satıyor

Almanya’nın önemli dergilerinden Manager Magazine’deki habere göre; Alman giyim markası Adidas, 2006 tarihinde 3.8 Milyar Euro‘ya satın aldığı ve bünyesine kattığı Reebok’ı satmaya hazırlanıyor. Bunda Reebok’ın değerinin 842 Milyon Euro‘ya düşmesinin etkisi büyük olurken Adidas bu süreci, Mart ayının sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan fakat kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan Koronavirüs hala devam ediyor.

Bu süreçte bazı firmalar pazar payını ve gelirlerini arttırırken birçok marka ise tam tersine büyük bir gelir kaybı yaşadı. Koronavirüs’ün olumsuz etkilediği markalardan biri de Reebok oldu. Buna göre pandemi süreci boyunca ikinci çeyrekte Reebok’ın geliri yüzde 42 düşerek 228 Milyon Euro‘ya geriledi. Adidas ise aynı dönemde %33 oranında bir gelir kaybı yaşadı.

Reebok Kime Satılacak?

Bir süredir piyasada dolaşan Reebok’ın satılacağına dair iddialar geçtiğimiz günlerde Adidas tarafından yapılan resmi açıklamayla netlik kazandı. Bu kapsamda Adidas CEO’su Kasper Rorsted de bir açıklama yaparak satışa dair fikirlerini paylaştı. Buna göre Ceo Kasper Rorsted, her iki şirketin de birbirinden bağımsız çalışması durumunda, büyüme potansiyellerinin önemli ölçüde artacağını belirtti.

Peki Reebok kime satılacak?

Bu konuya dair net bir şey olmasa da Alman medyasında yer alan haberlere göre Timberland ve The North Face gibi markaları bünyesinde bulunduran ABD’li giyim şirketi VF Corp, Wilson ve Salomon markalarının sahibi Finlandiya merkezli Amer Group ve Çinli Anta Sports Products, Reebok’ı almak için talip oldular.

Konuya ilişkin merak edilen diğer bir konu da Reebok’ın ne kadara satılacağı. Bu konuya dair henüz net bir bilgi yok. Fakat Manager Magazine’e göre eğer Adidas İcra Kurulıu Başkanı Kasper Rorsted, Reebok’ı Koronavirüs pandemisi öncesi satmaya karar verseydi 2 Milyar Euro‘ya yakın bir gelir elde edecekti. Ancak Reebok’ın yaşadığı değer kaybı ile satış bedelinin 2 Milyar Euro’nun altında olması bekleniyor.

Son olarak, Adidas’ın yatırımcıları bir süredir Adidas’a verimsiz olduğu gerekçesiyle Reebok’ı elden çıkarma konusunda baskısı yapıyordu. Bu satışla birlikte Reebok, Adidas’ın bünyesinden çıkmış olacak.

Kaynak

  • Manager Magazine
  • NTV
  • WebTekno

💡 Türkiye’deki Toplam Kart Sayısı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.