Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Haziran 2020 için yayınlandı. Rapora göre Haziran 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7.918,18 TL.

Türk-İş, geçim şartlarına farkındalık sağlamak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu vurgulamak adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Raporun Haziran 2020 sonuçları, geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Haziran 2020

TÜRK-İŞ tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Haziran 2020 verileri genel hatlarıyla şöyle;

 • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.431,08 TL
 • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.918,82 TL
 • Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ise aylık 2.952,41 TL olarak hesaplandı.

Açlık Sınırı

TÜRK-İŞ tarafından gerçekleştirilen “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”na göre bu ay (Haziran 2020) 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli, düzenli ve yeterli beslenebilmesi için gıda bazında yapması gereken harcama tutarını temsil eden “Açlık Sınırı”, 2 bin 431 lira olarak tespit edildi.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması - Tablo 1

Yoksulluk Sınırı

TÜRK-İŞ’in hazırladığı raporun Haziran 2020 sonuçlarına göre “Yoksulluk Sınırı”; 7 bin 918 lira olarak hesaplandı. Yoksulluk Sınırı ile ilgili analiz yapılırken; gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı dikkate alınmaktadır. Buna göre Haziran (2020) ayında 4 kişilik bir ailenin Yoksulluk Sınırı 7.918,82 TL oldu.

Covid-19 Etkisi Sürüyor

Ücretli çalışanları karşı karşıya kaldığı geçim şartları,elde edilen gelirin yetersizliği nedeniyle her geçen gün giderek ağırlaşmaktadır.

Küresel salgın Covid-19 döneminde; ülkemizde çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretimlerine ara vermesi veya kapanması, işçilerin işsiz kalmasına, büyük bir bölümünün ücretsiz izine çıkarılmasına veya kısa süreli çalışmalarına neden olmuştur. Ücretli olarak çalışanlar bakımından, değil birikimlerinin olması, ihtiyaçlarının çoğu için borçlanarak geçimlerini sürdürmek durumuyla karşı karşıyadır.

Bu dönemde, ücretsiz izne çıkarılan işçilere sağlanan nakdi ücret desteği günlük 39,24 TL tutarında, net aylık asgari ücretin yarısından azdır. Aynı şekilde kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilen işçilerin en düşük aylık gelirleri asgari ücretin yüzde 60’ı oranındadır. İşsizlik sigortası kapsamında olan işçilerin en düşük gelirleriise asgari ücretin yüzde 40’ı düzeyindedir.

Buna karşılık net asgari ücretnet 77,49 TL/Gün (aylık net 2.324,70 TL) olarak bu yılın sonuna kadar geçerlidir. Bu veriler çalışanların ekonomik durumunu ortaya koymaktadır. Yürürlükteki asgari ücret, dört kişilik bir ailenin zorunlu gıda harcaması tutarı olan açlık sınırının bile altındadır.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı yılın ilk yarısında önceki yıl sonuna göre 268 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 874 TL artış göstermiştir. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 364 TL, toplam hane halkı harcaması için 1.185 TL’dir.

TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan gıda endeksi ile TÜİK tarafından hesaplanan gıda fiyatları endeksindeki aylık değişim aşağıdaki şekilde yer almaktadır. Görüldüğü gibi gıda fiyatlarındaki değişimin yönü ve hızı birbirine paralel bir gelişim göstermekte ve son aylarda yükselme eğilimindedir.

TÜRK İŞ - TÜİK - Karşılaştırmalı Gıda Endeksi Haziran 2020

Mutfak Enflasyonu (Haziran 2020)

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “Mutfak Enflasyonu”ndaki değişim Haziran ayında şu şekilde gerçekleşti:

 • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,29 oranında arttı.
 • Yılın ilk yarısı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 12,41oranında oldu.
 • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 17,60 oldu.
 • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,68 olarak hesaplandı.

Gıda Harcamasındaki Değişim Haziran 2020

Haziran 2020’de Gıda Fiyatlarındaki Değişim

Türk-İş’in her ay hazırlamış olduğu Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre Haziran 2020’de çeşitli kategorilerdeki gıdalar ayrı ayrı değerlendirilerek bir fiyat endeksi ortaya koyulmaktadır.

Buna göre raporda yer alan gıda grupları şöyle;

 • Süt, yoğurt, peynir grubu
 • Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat grubu
 • Meyve, sebze grubu
 • Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik grubu
 • Son grup (Yağ, tereyağı, margarin, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, fındık, ceviz, fıstık, ayçekirdeği vb, karabiber, nane, kimyon vb, çay, bal, şeker, reçel, pekmez, tuz, salça)

Süt, Yoğurt, Peynir Grubu

Süt, yoğurt, peynir grubunda; peynir fiyatı artmış, süt ve yoğurt fiyatı ise aynı kalmıştır. Geçen aylarda da belirtildiği üzere bu gruptaki ürünlerin marka çeşitliliği marketlerde giderek azalmaktadır. Peynir kutuları da ağırlıklı olarak bir kilogram yerine 800 veya 900 gram olmuştur. Süt fiyatları marketlere göre önemli fiyat farklılığı göstermektedir.

Et, Tavuk, Balık, Sakatat, Bakliyat Grubu

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; et ve tavuk ile sakatat (dana ciğerdeki artış hariç) ürün fiyatları bu ay yine genel olarak değişmedi. Ancak bazı marketlerde kuşbaşı etin fiyatı artarken kıyma et ürünlerinde indirim yapıldığı görüldü. Av mevsiminin sona ermesiyle, açık kalan balıkçılarda ağırlıklı olarak kültür balıkları yer aldı ve fiyatı aynı kaldı. Yumurta fiyatı geriledi. Bakliyat ürünlerinden (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) yeşil mercimekte –düşük de olsa- fiyat artışı oldu. Bakliyat grubunda her zaman dikkati çeken husus; çoğu marketin kendi markalarıyla satış yapması ve bunların fiyatlarının markalı ürünlere göre daha düşük olmasıdır.

Meyve – Sebze Grubu

Sebze-meyve ortalama fiyatı, meyve fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu ay biraz daha yükseldi. Sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 8,45 TL (geçen ay 8,36 TL) oldu. Sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay geriledi ve 6,97 TL olarak hesaplandı (geçen ay 7,26 TL). Meyve fiyatındaki artış bu ay düşük de olsa devam ederek ortalamada 10,73TL’ye yükseldi (geçen ay 10,67 TL).

Hesaplamada bu ay 17 sebze ve 11 meyve olmak üzere toplamda yine 28ürün dikkate alındı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı. Araştırmada ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi.

Ekmek, Pirinç, Un, Makarna Grubu

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi.

Yağ, Zeytin, Yağlı Tohum, Çay Grubu

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağızeytinyağı, ayçiçeği yağı ve margarin fiyatında bu ay önemli bir değişiklik olmadı. Açık satılan siyah ve yeşil zeytinden siyah zeytinin ortalama fiyatı yükseldi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinin fiyatızam gördü. Baharat ürünlerinin (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatı aynı kaldı. Çayile ıhlamur fiyatıyine değişmedi. Bal, reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatı da aynı kaldı.

TÜRK-İŞ‘in hazırladığı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Raporu Haziran 2020 verilerinin yer aldığı raporu sizler için analiz edip aktardık. Detaylı değerlendirmelerin yer aldığı Türk-İş raporlarını her ay eş zamanlı olarak sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.


💡 Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.