Perakende sektörünün önemli markalarından Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı’dan dikkat çeken kriz açıklaması! Duayen iş adamı; “Bana göre en büyük krizi yaşıyoruz.” şeklindeki açıklamasıyla adeta günün gündemini belirlemiş oldu.

Abdullah Kiğılı

Tekstil ve hazırgiyim sektörünün önemli isimlerinden biri olan Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, ekonomiye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Duayen iş adamı, yarım asrı geçkin iş hayatın boyunca birçok siyasi, sosyal ve ekonomik olaylarla karşı karşıya kalmış bir isim. Bu nedenle Abdullah Kiğılı tarafından ekonominin bugününe dair yapılan açıklamalar mevcut durumu analiz etmek açısından büyük önem taşıyor.

Abdullah Kiğılı’dan Dikkat Çeken Açıklamalar

Sektörün duayen ismi, geçmişle kıyaslandığında günümüzde perakendenin en zor dönemi yaşadığını ifade etti. Ekonomist Online’a konuşan Abdullah Kiğılı yaptığı açıklamada “dönüşüm” vurgusu yaparken, bu aşamadan sonra alışveriş merkezi açmanın mantıklı olmadığı görüşünde. Bu açıklamasını destekler nitelikteki tespitinde ise deneyimli iş adamı; her yıl var olan AVM’lerin %5 ile 10’unun kapanacağını iddia ediyor. Abdullah Kiğılı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

“İyi iş yapan 50 AVM haricindeki 450 AVM’nin işi gerçekten zor. Kiracıyı kaçırmamak için AVM’lerin satışlar üzerinden kira alması gerekiyor. Aksi taktirde kiracıyı ellerinde tutamayacaklar. Kiracılar da zarar etmek yerine, dükkan kapatmayı tercih edecekler. Perakendenin en zor dönemine girdik. Bugün içinde bulunduğumuzdan daha büyük kriz görmedik diyebilirim”

En Büyük Krizi Yaşıyoruz

Abdullah Kiğılı, bu süreçte alışveriş merkezlerinin yapması gereken aksiyona dair öneriler sunarken AVM’lerin kiracıyı kaçırmamak için satış üzerinden kira alması gerektiğini söyledi. Kiğılı açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Kiracıyı kaçırmamak için AVM’lerin satışlar üzerinden kira alması gerekiyor. Aksi taktirde kiracıyı ellerinde tutamayacaklar. Kiracılar da zarar etmek yerine, dükkan kapatmayı tercih edecekler. Perakendenin en zor dönemine girdik. Bugün içinde bulunduğumuzdan daha büyük kriz görmedik diyebilirim.”

Kiğılı markası olarak kendilerince aldıkları önlemi de anlatan Abdullah Kiğılı gerektiğinde mağaza kapattıklarını ifade etti.

“Biz; verimli olmayan mağazaları kapatıyoruz. Yenileme yatırımları yapıyoruz. Yeni lokasyonlarda mağazalar açmanın yanı sıra, mevcut pazarlardaki metrekaremizi de büyütüyoruz. 2019 yılında 12 mağazamızı yeniledik. Yenileme yatırımlarımız devam edecek. Bir mağazaya 400 bin TL harcadığımızı düşünürsek 2019’da sadece mağaza yenilemeye 5 milyon TL ayırdık.”


💡 Bir E-Ticaret Devi Daha Kepenk İndirdi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.