Dünyaca ünlü İngilizce sözlük Oxford English Dictionary, bu senenin kelimesinin ne olduğunu açıkladı! İşte 2021 yılının kelimesi!

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde  başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan Covid-19, halen hayatımızda. Hastalığın bitirilmesi için geliştirilen yöntemlerin başında ise aşı geliyor. Öyle ki tüm dünyada hemen herkesin ana gündem maddelerinin başında aşı var. Bu da aşı sözcüğünün bol bol kullanıldığı anlamına geliyor. Oxford English Dictionary de 2021 yılının kelimesinin “vax” yani “aşı” olduğunu açıkladı.

2020 yılında yaşanan olaylar nedeniyle “Bu yılı tek bir kelimeyle açıklamak mümkün değil.” şeklinde bir açıklama yapan ve hiçbir kelimeyi tek başına yılın kelimesi olarak seçmeyen Oxford English Dictionary, bu yılın kelimesinin “vax” olduğunu duyurdu.

Bu arada 2020 Yılının Kelimesi Belli Oldu başlıklı makale aracılığıyla 2020’de hangi sözcüklerin yılın kelimesi olarak seçildiğini öğrenebilirsiniz.

2021 Yılının Kelimesi Belli Oldu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 olarak adlandırılmasına karar verilen bu virüs, yazılı ve sözlü iletişime de yansıdı. Ancak sadece Koronavirüs (Kovid – 19) / Coronavirus (Covid – 19) sözcüklerini kullanmadık. Bu kelimelerle bağlantılı sözcükleri de bolca kullandık. Bunların başında da aşı geliyor. Oxford English Dictionary tarafından yapılan açıklamaya göre de 2021 boyunca en çok kullanılan kelime aşı anlamına gelen “Vaccine” kelimesinin kısaltılmış hali olan “vax” oldu. Hatta uzmanlara göre “vax” kelimesinin kullanım sıklığı son 1 yılda tam olarak 72 kat arttı.

Evet, 2021’de vax kelimesinin kullanımı bu yıl 72 kat arttı. Ayrıca “aşı” anlamına gelen bu sözcük, bazı kelimelerle de birleşerek yeni deyişlere de ortam hazırladı.

Bunlardan bazısı şöyle; 

  • Aşı Pasaportu
  • Aşılanmış Kişiler
  • Aşılanmamış Kişiler
  • Aşı Karşıtı
  • Aşı Dağıtımı

Evet, Koronavirüs ve onunla bağlantılı birçok olgu halen hayatımızın tam merkezinde. Bu salgın sadece yaşam biçimini, iş yapma şeklini, eğitime olan bakışı, ticareti değiştirmedi. Covid-19 pandemisi aynı zamanda söz dağarcığımıza da etki etti. Öyle ki; daha önce birçok kişinin hiç duymadığı ya da çok nadiren işittiği birçok kavram hayatımızın tam merkezine yerleşti. Aşı da bunlardan biri.

Oxford English Dictionary de 2021 yılının kelimesinin vax yani aşı olduğunu belirterek aslında bunun gerçekliğini ortaya koymuş oldu. Umuyoruz ki bir sonraki sene hem Koronavirüs hem de onunla ilgili olgulardan tamamen kurtuluruz. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.