2020’ye sayılı günler kaldı. Firmaların, markalaşma konusunda uygulaması gereken trendler geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte 2020’nin markalaşma trendleri!

Son yıllarda Türkiye’de markalaşmanın önemi konusunda farkındalık artsa da henüz bu konuda etkin hamleler gerçekleştirilmiş değil. Özellikle Türkiye ekonomisinin %95’ini oluşturan KOBİ’lerin en büyük ve temel eksiği olan markalaşmada temel sorumluluklar belli olsa da her yıl değişen bazı trendler mevcut.

İş dünyası tarafından yakından takip edilen popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye geçtiğimiz günlerde Markalaşmada 2020 Trendleri konulu bir makale yayınladı. Yerli ve global birçok markaya danışmanlık yapmış olan Mürsel Ferhat Sağlam tarafından makaleye göre 2020’nin markalaşma trendleri 3 temel olgudan oluşuyor.

2020’nin Markalaşma Trendleri

Markalaşmada 2020 Trendleri konulu makaleye göre 2020’de firmaların 3 temel sorumluluğu bulunuyor. Bunlar;

  • Departman Dönüşümü
  • Kurumsal Akademi
  • Dijital Markalaşma

Eğer bunlar tam manasıyla yerine getirilmezse bütünleşik pazarlama faaliyetlerinin bir anlamı olmadığını vurgulayan Branding Türkiye’nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam’ın konuya ilişkin ifadeleri şöyle;

“Analiz ve strateji olmaksızın ezbere bir üslupla gerçekleştirilen marka danışmanlıkları başarısızlıkla sonuçlanıyor. Oysa meseleye en temel açıdan yaklaşıp deyim yerindeyse firmanın hastalanmasına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Aksi halde gerçekleştirilen her marka – pazarlama yahut dijital pazarlama aksiyonu, boşuna olmasa da zaman kaybıdır. Zira o şirket bir süre sonra yine aynı sebepten dolayı hastalanacaktır.”

Bu bilgiler ışığında geçtiğimiz günlerde yayınlanan Markalaşma Trendleri (2020) makalesinde nelere değinildiğine bakalım.

Departman Dönüşümü

Bir şirketi şirket yapan departmanlaşmadır. Doğru departmanlaşma ise bir şirketi marka haline getiren önemli bir olgudur. Bilhassa KOBİ’lerin en büyük problemi olan departmanlaşamama sebebiyle işletmeler markalaşma sürecinde hedefledikleri başarıya ulaşamıyor. 2020’de departman dönüşümünün önemini vurgulayan Sağlam bunun önemini anlatırken; “departman dönüşümü bir firmada; şeffaflık, sorumluluk farkındalığı, hesap verilebilirlik, kurumiçi iletişim gibi olguların gerçekleşmesini sağlıyor.” İfadelerini kullandı.

Kurumsal Akademi

Dünyada her şey sürekli değişiyor. Başarıyı yakalamak için bu değişimin takipçisi olmak hatta değişimi etkileyebilmek gerekir. Bu ise sadece eğitimle mümkündür. Bu sebeple günümüz şirketlerinin sorumluluklarından biri haline gelen şirket içi eğitimler, “kurumsal akademi” ile sistematik şekilde gerçekleştirilirse markalaşmada önemli bir adım atılmış olacak. Özetle, Markalaşmada 2020 Trendleri arasında şirketlerin kurumsal sürekli eğitim merkezi oluşturması da var.

Dijital Markalaşma

Bütünleşik pazarlamanın bir alt öğesi olan ve kapsayıcılık açısından en az bütünleşik pazarlama kadar önemli olan dijital markalaşma 2020’nin markalaşma trendleri arasında yer alıyor. Dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişim süreçlerinin tamamını barındıran dijital markalaşma, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırıldı. İçerisinde 30+ kavram, uzmanlık ve süreç barındıran bu yeni nesil kavram, 2020’de de şirketlerin marka yönetimi sürecinde de önemli rol oynayacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.