“2019 Yılı Beklenti Anketi”nde 2019 yılına ilişkin ülke ekonomisi ve hane halkı ekonomisine yönelik değerlendirme ve beklentiler araştırıldı. Yılın ilk günlerinde bütün seneye dair beklentileri gördüğümüz ankette ilgi çekici detaylar mevcut.

2019 Yılı Beklenti Anketi sonuçlandı! Araştırmayı gerçekleştiren kuruluş; İstatistik Atölyesi olurken, bu araştırma tamamen online olarak gerçekleştirildi. Bu arada çalışmaya Türkiye’nin farklı bölgelerinden 400 kişi katıldı.

Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirme yapmak adına önemli sonuçlar elde etmemizi sağlayan Beklenti Anketi hakkında tüm detaylar haberimizde… İşte 2019 Yılı Beklenti Anketi hakkında sizler için derlediğimiz tüm detaylar!

2019 Yılı Beklenti Anketi

Araştırma kapsamında, 2019 yılı için gerek ülke ekonomisi ve gerekse hane halkı ekonomisine yönelik beklenti ile birlikte, kişilerin 2019 yılında tasarruf kapsamında kesintiye gitmeyi planladığı harcamalar incelendi.

Ekonomiye Dair Umutsuzluk Var

“Beklenti Anketi”ne katılanlardan; “Ülke ekonomisinin bugünlere göre daha kötüye gideceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yapanların oranı %69. Buna göre; her 10 katılımcıdan 7’si 2019 yılında giderlerini karşılamakta zorlanacağını, 10 katılımcıdan 4’ü ise gelecekte harcamalarının bir kısmını daha önceki birikimlerinden karşılamak durumunda kalacağını düşünüyor.

“Beklenti Anketi”nde söz konusu durumların sosyo-demografik değişkenler bazında analiz edilmesi sonucunda yine ilgi çekici verilerle karşılaşıyoruz. Şöyle ki; kadınların erkeklere, 39 yaş ve altı insanların 50 yaş ve üstü insanlara, özel sektörde çalışanların kamu çalışanlarına göre daha karamsar oldukları görüldü. Bu durum aynı zamanda çalışanların; özel sektöre olan sempatisinin ve/veya güveninin düştüğünü de gösteriyor. Eskiden bu anlamda tam tersi bir algı söz konusuydu.

Eğlenceden Tasarruf Söz Konusu

“Beklenti Anketi”ne göre 2019 yılında tasarruf amaçlı kesintiye gidilecek harcamalar incelendiğinde; ilk sıralarda %72 oranla eğlence/etkinlik, %71 oranla seyahat/tatil, %71 oranla alışveriş giderlerinin olduğu görüldü. Harcama kalemleri arasında en az tasarrufa gidilecek olanların ise çocuklara yönelik eğitim, giyim ve sağlık giderleri olduğu görüldü. Yapılan anketin sonuçları genel olarak incelendiğinde; ülke ve hane halkı ekonomisine yönelik olumsuz bir havanın hakim olduğu ve kişilerin tasarruf öncelikli önlemlerle 2019 yılını atlatmayı hedefledikleri belirlendi.

İstatistik Atölyesi tarafından yapılan Beklenti Anketi incelendiğinde; yetkililer tarafından alınan ve stratejik olduğu belirtilen kısa yahut uzun vadeli ekonomik önlemlerin halk nezdine inmediğini görülmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.