2019 Yılı Beklenti Anketi Sonuçlandı

“2019 Yılı Beklenti Anketi’nde 2019 yılına ilişkin ülke ekonomisi ve hane halkı ekonomisine yönelik değerlendirme ve beklentiler araştırıldı. Yılın ilk günlerinde bütün seneye dair beklentileri gördüğümüz ankette ilgi çekici detaylar mevcut.

Anket, İstatistik Atölyesi tarafından online olarak yapıldı. 2019 Yılı Beklenti Anketi adlı çalışma Türkiye’nin farklı bölgelerinden 400 katılımcı ile gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, 2019 yılı için gerek ülke ekonomisi ve gerekse hane halkı ekonomisine yönelik beklenti ile birlikte kişilerin 2019 yılında tasarruf kapsamında kesintiye gitmeyi planladığı harcamalar incelendi.

Ekonomiye Dair Umutsuzluk Var

Anketin sonuçlarına göre; “Ülke ekonomisinin bugünlere göre daha kötüye gideceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yapanların oranının %69 olduğu belirlendi. Sonuçlara göre; her 10 katılımcıdan 7’si 2019 yılında giderlerini karşılamakta zorlanacağını, 10 katılımcıdan 4’ü ise gelecekte harcamalarının bir kısmını daha önceki birikimlerinden karşılamak durumunda kalacağını düşünüyor.

Özel Sektör Çalışanları Daha Karamsar

Söz konusu durumların sosyo-demografik değişkenler bazında analiz edilmesi sonucunda yine ilgi çekici verilerle karşılaştığımızı görüyoruz. Şöyle ki; kadınların erkeklere, 39 yaş ve altı 50 yaş ve üstü ile özel sektörde çalışanların kamu çalışanlarına göre daha karamsar oldukları görüldü.

Bu durum aynı zamanda çalışan insanların özel sektöre olan sempatisinin ve/veya güveninin düştüğünü gösteriyor. Eskiden bu anlamda tam tersi bir algı söz konusuydu.

Eğlenceden Tasarruf Söz Konusu

2019 yılında tasarruf amaçlı kesintiye gidilecek harcamalar incelendiğinde; ilk sıralarda %72 oranla eğlence/etkinlik, %71 oranla seyahat/tatil, %71 oranla alışveriş giderlerinin olduğu görüldü.

Harcama kalemleri arasında en az tasarrufa gidilecek olanlar ise çocuğa yönelik eğitim, giyim, sağlık giderler olduğu görüldü. Yapılan anketin sonuçları genel olarak incelendiğinde; ülke ve hane halkı ekonomisine yönelik olumsuz bir havanın hakim olduğu ve kişilerin tasarruf öncelikli önlemlerle 2019 yılını atlatmayı hedefledikleri belirlendi.

Her ne kadar stratejik anlamda kısa ve uzun vadeli bir takım ekonomik önlemler alınsa da bu hamlelerin halk nezdine inmediğini 2019 Yılı Beklenti Anketi dahi göstermektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir