2018 Yılının Görsel Tasarım Trendleri

2018’in son çeyreğinde gelişen ve değişen dünyada tasarım olanaklarının da yenilenerek geliştiği ortadadır. Her firma kurum ve kuruluş dijital markalaşma, reklam, pazarlama, iletişim, medya, pr vb. her türlü iletişim alanında görsel tasarımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu makalede görsel tasarımlarda gelinen noktaya ve 2018 yılının görsel tasarım trendleri konusuna değineceğiz.

Verilmek istenen mesajı sanatsal bir bakış açısıyla harmanlayarak, görsel ögelerle destekleyen  grafik tasarım uzmanları, markaların kurumsal kimliğini ve kurumsal kültürünü belirlemektedir. Dolayısıyla şirketlerin, tüketici üzerinde bıraktıkları izlenimde oldukça kritik bir rol oynayan grafik tasarımın değişen trendlerini yakından takip etmek büyük önem kazanıyor. (İnovasyon, 2018)

Görsel bir çağda yaşıyoruz. Gerek tüketici sadakati oluşturmada, gerek satın alma davranışında, gerekse kullanıcı deneyimi açısından görselliğin önemi büyüktür. Bu nedenle görsel trendler her geçen yıl farklı bir anlayışla yeniden yorumlanmaktadır. Örneğin 2017 yılının tasarım trendleri 2018 yılında biraz daha farklılaşarak, dijital markalaşma sürecine entegre edilir.

2018’in Tasarım Trendleri Nelerdir?

2018’de beklentilere göre çok daha cesur, parlak ve özgüven içeren tasarımlar ön planda tutuldu.

Daha Kalın Yazı Tipleri

bu yazı tipi oldukça cesur bir şekilde ön plana çıkarken, devasa büyüklüklere ulaşan tipografiler 2018 yılında yapılan grafik tasarımlarda oldukça kullanılmaya ve ön plana çıkmaya başladı. (Wissen, 2018)

2018 Tasarım Trendlerini Sıralamak Gerekirse;

  • Daha kalın yazı tipleri
  • Sanatsal görseller
  • Çift tonlamalı tasarımlar
  • Filtre kullanımı
  • Retro-Modern illüstrasyonlar
  • 3D logo kullanımı
  • Yaratıcı arkaplan desenleri
  • Animasyonlar

Bütün bu trendlere ek olarak; el ile çizilen illüstrasyonlar, estetiğe dönüşen düzensizlikler, negatif alanların değerlendirilmesi de yine bu senenin görsel tasarım trendleri arasında sayılmaktadır.

Özetlemek gerekirse; her türlü iletişimde, gelişen çağı yakından takip ederek çağın gereklerine ve getirilerine ayak uydurmak bütünleşik pazarlama sürecinde kilit faktördür. Bu arada görsel trendlerin sürdürülebilirliğinde internetin daha doğrusu sosyal ağların (Instagram, Pinterest vb.) etkisinin büyük olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir