2018’in son çeyreğinde gelişen ve değişen dünyada tasarım olanaklarının da yenilenerek geliştiği ortadadır. Bu makalede görsel tasarımlarda gelinen noktaya ve 2018 yılının görsel tasarım trendleri konusuna değineceğiz.

Her firma kurum ve kuruluş dijital markalaşma, reklam, pazarlama, iletişim, medya, pr vb. her türlü iletişim alanında görsel tasarımlara ihtiyaç duymaktadır.

Görsel Bir Çağda Yaşıyoruz

Verilmek istenen mesajı sanatsal bir bakış açısıyla harmanlayarak, görsel ögelerle destekleyen  grafik tasarım uzmanları, markaların kurumsal kimliğini ve kurumsal kültürünü belirlemektedir. Dolayısıyla şirketlerin, tüketici üzerinde bıraktıkları izlenimde oldukça kritik bir rol oynayan grafik tasarımın değişen trendlerini yakından takip etmek büyük önem kazanıyor. (İnovasyon, 2018)

Görsel bir çağda yaşıyoruz. Gerek tüketici sadakati oluşturmada, gerek satın alma davranışında, gerekse kullanıcı deneyimi açısından ve gerekse marka yönetimi sürecinde görselliğin önemi tahmin edilenden daha büyüktür. Bu nedenle görsel trendler her geçen yıl farklı bir anlayışla yeniden yorumlanmaktadır.

Örneğin 2017 yılının tasarım trendleri 2018 yılında biraz daha farklılaşarak, dijital markalaşma sürecine entegre edilebilir. Tabi bunun için öncelikle yılın görsel tasarım trendlerine dair detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

2018 Yılının Görsel Tasarım Trendleri

Bu sene yani 2018’de, beklentilere göre çok daha cesur, parlak ve özgüven içeren tasarımlar ön planda oldu.

2018 Tasarım Trendlerini Sıralamak Gerekirse;

  • Daha kalın yazı tipleri
  • Sanatsal görseller
  • Çift tonlamalı tasarımlar
  • Filtre kullanımı
  • Retro-Modern illüstrasyonlar
  • 3D logo kullanımı
  • Yaratıcı arkaplan desenleri
  • Animasyonlar

Bütün bu trendlere ek olarak; el ile çizilen illüstrasyonlar, estetiğe dönüşen düzensizlikler, negatif alanların değerlendirilmesi de yine bu senenin görsel tasarım trendleri arasında sayılmaktadır.

Daha Kalın Yazı Tipleri

Örneğin bu yazı tipi oldukça cesur bir şekilde ön plana çıkarken, devasa büyüklüklere ulaşan tipografiler 2018 yılında yapılan grafik tasarımlarda oldukça kullanılmaya ve ön plana çıkmaya başladı. (Wissen, 2018)

Özetlemek gerekirse; her türlü iletişimde, gelişen çağı yakından takip ederek çağın gereklerine ve getirilerine ayak uydurmak bütünleşik pazarlama sürecinde kilit faktördür. Bu arada görsel trendlerin sürdürülebilirliğinde internetin daha doğrusu sosyal ağların (Twitter, Instagram, Pinterest vb.) etkisinin büyük olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.