Türk ekonomisinin son zamanlarda yaşadığı sıkıntı nedeniyle şirketlerin arka arkaya konkordato ilan etmesinin yankısı sürerken şimdi de şahıslar konkordato ilan etmeye başladı. 2 vatandaş konkordato ilan etti!

Dolardaki hızlı artış ve enflasyon gibi nedenlerle Türk ekonomisi zor bir dönemden geçiyor. Dövizdeki yükselişten etkilenen şirketler art arda konkordato ilan ederken şimdi de şahısların konkordato ilanıyla karşılaşmaya başladık.

2 Vatandaş Konkordato İlan Etti

Mersi‘nden Z. Ş. isimli şahıs, Kuşadası‘ndan ise M.Ş. isimli şahıs, bireysel olarak konkordato ilan etti. İlk kararlar Mersin Adliyesi ve Kuşadası Adliyesi tarafından verildi.

Z.Ş’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme 3 ay geçici mühlet kararı verdi. Şahıs konkordatolarına karşılık mahkeme, Serbest Mali Müşavir olan Osman Nuri Oğuzbey’i geçici komiser olarak atadı. Davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşması 14.12.2018 (14 Aralık 2018) günü saat 10.00’da yapılacağı belirtildi.

Kuşadası 2. Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi’nin 26.09.2018 (26 Eylül 2018) tarihli kararına göre,  M.Ş. isimli vatandaş 20 milyon TL’lik borcu için şahıs konkordatosuna başvurdu. M.Ş isimli vatandaşın başvurusuna da mahkeme geçici mühlet kararı verdi. Av. Cenk Söbe, şahıs konkordatosu için atanan komiserin vatandaşı sürekli denetleyeceğini belirtti. Söbe konuyla ilgili bir de şöyle bir açıklama yaptı:

Komiserin amacı, adı gibi mali durumu sürekli denetliyor. Ödeme planı çıkarıyor. Alacaklıların toplantıya çağrılmasını organize ediyor. Alacaklılarla yapılacak pazarlıklarda bulunuyor. Mahkemeye rapor sunuyor ve kritik süreçleri yönetiyor.

İnsanların konkordato hakkını suiistimal etmesine karşılık ise Söbe; “Suiistimal konusundaki dengeyi mahkeme kuracak. Ciddi olmayan ya da alacaklıları zarara uğratma kastını gören mahkeme talebi kabul etmeyecek.” açıklamasında bulundu. Mahkeme sürecini yöneten komiser Osman Nuri Oğuzbey de konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

Benim bu konu hakkında bilgi vermem doğru olmaz. Onun için mahkeme süreci ile ilgili bilgi veremem.

Şahıslar tarafından ilan edilen konkordatolara aslında pek de alışık değiliz. Zaten şahıs konkordatosu için yasal düzenleme yeni yapıldı. Yani daha öncesinde şahıslar için böyle bir imkan yoktu Ancak bundan sonraki süreçte şirketlerce ilan edilen konkordatolar gibi şahıs konkordato ilanlarına da sıkça rastlayacağız gibi gözüküyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.