Şehirlerdeki ve toplumlardaki sürdürülebilirlik temasına dikkat çekmeyi amaçlayan ve buna bağlı olarak “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” temalı kısa filmler çeken sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturan JCI ISTANBUL 17. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali Ödülleri’nin Ödül Töreni ve Gala Gecesi 11 Kasım 2023’te İstanbul Planlama Ajansı Florya Kampüsü Havuz alanında gerçekleşti.

JCI İstanbul organizasyonuyla 17. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Ödül Töreni ve Gala Gecesi geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Sinemacılar, “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” ana temalı kısa filmleriyle İstanbul Planlama Ajansı Florya Kampüsü‘ndeki törende ödüllerini aldı.

17. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni

Saat 19:00’da başlayan kokteyl sırasında sinemaseverler finalist filmlerin yönetmenleriyle tanışma fırsatı elde ettiler. Bu sene başında ülke genelinde hissedilen elim deprem süreci, festivali de etkiledi. Festivalin temasına bu şekilde dikkat çekmek amacıyla deprem bölgesi yemekleri ikram edildi. Kokteylde ikramlar konukların büyük ilgisini çekti.

Başarılı genç oyuncu Alp Ünsal ve 2023 Crossroads direktörü Selin Yalçın’ın sunumuyla 20:30’da başlayan ödül töreninde ilk konuşmayı 17. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali direktörü Selin Yalçın yaptı. Festival direktörü Yalçın; yurt içi ve yurt dışından filmleriyle festivale katılan tüm kısa filmcilere teşekkür etti ve teması gereği bir kısa film festivali olmak dışında aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirilebilecek Crossroads için tüm destekçilerin desteğinin önemine de dikkat çekti.

JCI İstanbul Kısa Film Festivali Gala Gecesi

2023 JCI İstanbul Başkanı İhsan Berk Ener açılış konuşmasında sürdürülebilir şehirlerin önemine, festival filmleri sürdürülebilir şehirlerin geleceğine ışık tutmasına ve duyarlı genç sinemacılara verdiği destek açısından öneminden bahsederken, konuşmasının sonunda bu yıl festivale destek veren ve ev sahipliği yapan İstanbul Planlama Ajansı adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Doktor Mehmet Çakılcıoğlu’nu sahneye davet ederek teşekkür plaketi verdi.

Yedi kategoride ödül verilen festivalde festival kurucusu Vedat Akman da festivalinin önemini vurgulayıp finalist filmleri tebrik etti.

Ödül Alan Filmler

JCI İstanbul organizasyonuyla 17. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler ve yönetmenler şu şekilde;

  • En İyi Kurmaca – Teamül – Tradition / Ali Rıza Bayazıt
  • En İyi Belgesel – Ben Kanaka’yım – I am Kanaka / Genevieve Sulway
  • En İyi Yönetmen – Burası Size Göre Değil – This is not a place for you / Ceyda Aşar
  • En İyi Senaryo – Kimlik – Identity / Suraj Gunjal
  • Temayı En İyi Yansıtan Film – Mutlu Fanus – Happy Fishbowl / Merve Çaşkurlu
  • Seyirci Özel Ödülü En İyi Belgesel – Yeryüzündekiler – Those on Earth / Harun Yel
  • Seyirci Özel Ödülü En İyi Kurmaca – Teamül – Tradition / Ali Rıza Bayazıt

Festivalin Jüri Üyeleri

Festivalin bu yılki jüri üyeleri arasında; bilişim dünyası ile mizah dünyasını birleştiren kreatif uygulamalar ile projeler üreten Varol Yaşaroğlu, birçok dijital ve ulusal projelerde cast direktörlüğü yapan ve sayısız dizi ve sinema projelerinde seslendirme sanatçısı olan Hazal Erdal, sinema-tv alanında birçok projesi olan Elçin Afacan, tiyatro alanında sayısız projede ve birçok dizi projelerinde yer alan Deniz Baysal Yurtçu, ulusal ve uluslararası kanallarda birçok projesi olan ve belgesel sinemasının en büyük temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Tayfun Belet, sayısız tiyatro oyunlarının yanı sıra birçok film ve dizide yer alan ve oyuncu koçu olan Aslı İçözü yer aldı.


Let’s Scale Up

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.